Kvantita a kvalita v sexualitě 

 23 dubna, 2021

Ariel Rea

Někdy méně je více. A v milování to rozhodně platí. Ukážu ti, co všechno mluví pro kvalitu a co všechno v tom můžeš udělat ty sám. Dotkneme se i toho, proč od sebe často utíkáme. Dozvíš se, co s tím dělat, jak se sám k sobě navracet. Protože teprve v dobrém kontaktu se sebou můžeš prožívat intenzivně život i milování.

Pozn. text pokračuje pod videem a audiem.

Posedlost dnešní doby

Dnešní doba je posedlá kvantitou. 

Proto jsou vyzdvihováni ti, kteří se milují často. Lidé si říkají, jací jsou to borci a závidí jim, že si tolik užívají sexu. A přitom frekvence vůbec nevypovídá o obsahu. O kvalitě. O tom, jak tito lidé milování prožívají. Jak intenzivní prožitky přitom mají. 

Zda jejich milování není jen vyprázdněná forma. Zda se milování nezredukuje jen na pohlavní styk. Na styk dvou pohlaví, která vyrobí vyvrcholení. V tom lepším případě. 

1. Kvalita je výživa, kterou nutně potřebujeme

Četnost sexuálních setkání nevypovídá nic o kvalitě. O tom, zda-li takoví lidé po takovémto "styku" neprožívají spíše větší vyhladovělost po skutečně vyživujícím milování. Zda-li neprožívají frustraci z toho, že jim milování nepřináší to, co potřebují. I to může být důvodem, proč se někteří lidé sexuálně stýkají tak často.

Tito lidé hledají hodnotu v kvantitě a povrchnosti namísto v kvalitě a hloubce. Chtějí se nasytit, ale volí stravu, která je nevyživí.

Když budeš pořád jíst jen suché housky, časem vyhladovíš nedostatkem skutečné výživy. Proto jíst housky ještě častěji ti rozhodně nepomůže.

Proto cílem je kvalita. Milování, které tě skutečně hluboce vyživí.

1a) Kvalita jsou intenzivní prožitky

Jde tu hlavně o kvalitu a intenzitu prožitků. Kvalita a intenzita prožitků se přitom odvíjí od pohybu tvé životní energie.

Já milování prožívám velmi intenzivně. Pokud bych se dlouhodobě milovala každý den, kvalita a intenzita mých prožitků by dosti utrpěla. Už bych nemohla tolik rozhýbat svou energii. Už bych neprožívala takové vzrušení a takovou rozkoš.

I ten nejlahodnější chléb se ti přejí, když ho budeš mít pořád. Nebo se ti možná nepřejí, ale zevšední ti. Už ti jeho jedení nebude přinášet tolik potěšení.

Ve všech životních oblastech proto upřednostňuji kvalitu nad kvantitou. Raději si jednou za čas dopřeju luxusní krmi, ta nejlahodnější sousta, která mě zasytí a vyživí na dlouho. Než mít 3x denně na talíři oschlou housku, která mě jen tak zaplácne a žádnou velkou výživu z ní nenačerpám.

I ty můžeš objevovat, kdy jsou tvé prožitky intenzivnější. Nenech se přitom spoutávat různými "průzkumy" či řečmi, kdo se jak často miluje. Jak často je "normální" se milovat.

Milování není závod ani soutěž

Odhlédni od nějakých představ, jak často by ses měl milovat, aby to bylo "správně". Aby to bylo "v pořádku." Řiď se sám sebou, svými pocity a potřebami. A věz, že tyto potřeby se mohou velmi měnit. Třeba v průběhu různých životních období a fází či v souvislosti s mnohými jinými vlivy.

Abys mohl dávat, musíš nejprve mít. Mít kontakt se sebou, se svým nitrem, se svým tělem. Mít energii, která se může rozproudit. Když budeš uštvaný, vyhořelý a mimo sebe, těžko ze sebe něco takového vykřesáš. Cílem není kvantita, ale kvalita. Milování, kde máš co dávat. Ne být štvancem nebo závodníkem.

1b) Kvalita je vzájemný hluboký kontakt

Jde tu nejen o tebe, ale i o tvého partnera a váš vzájemný kontakt. Milování je akt dávání a přijímání. Akt hlubokého spojení mezi partnery. Akt vzájemného spojení nejen na úrovni těla, ale na všech úrovních. 

Více o vyživujícím milování a hlubokém kontaktu partnerů se dočteš v článku Kdy vzniká léčivé milování a proč je žena tím, kdo dává víc.

Pro vzájemný hluboký kontakt je důležitý i stav a vnitřní nastavení tvého partnera. A také jak jste spolu schopni o milování a během milování komunikovat. Tomu se více věnuji ke konci článku.

1c) Kvalita je milování bez představy

Odhlédni i od toho, jak by mělo tvé milování vypadat. Protože když máš představu, jak by mělo tvé milování vypadat nebo probíhat, vměstnáváš sám sebe, svého partnera a vaše milování do nějaké formy. Vytváříš ze své sexuality nehybné odlitky namísto toho, aby byla tvá sexualita tekoucí, živá, svobodná a proměnlivá tak, jak jí náleží.

Když máš představu, kloužeš po povrchu. Naplňuješ předem danou formu.

Když jsi bez představy, jsi otevřený životu a jdeš do hloubky, protože jedině obsah v sobě hloubku nese. A hluboký obsah je kvalita.

1d) Kvalita je milování v přítomnosti 

Když jsi bez touhy naplňovat nějakou představu, jsi více přítomný. Proto může být každé tvé milování jiné, i když se miluješ stále s jedním a týmž partnerem. Tak snadno ti milování s ním nezevšední. A když je i on bez představy a přítomný, může mezi vámi vzniknout krásná intenzita, velká vášeň a rozkoš, i když se vzájemně detailně znáte.

Každý okamžik je jedinečný, pokaždé jste jinak vyladěni, něco jiného se vám líbí, po něčem jiném toužíte. Pokaždé a neustále každým okamžikem jste noví, a proto neokoukaní a vzrušující. To je cesta k vášni a rozkoši nejen v dlouhodobém soužití. Cesta zpřítomnění. 

Cesta kontaktu hlavně se sebou sama a skrze sebe kontaktu s proměnlivostí života.

Když se zpřítomníš, vzniká hloubka a z ní pramenící kvalita.

- Jak se zpřítomnit

Možná si kladeš otázku, jak se zpřítomnit. Klíčem k tomu je práce s pozorností za účelem prohloubit kontakt s tělem a svým nitrem. Znamená to přesouvat svou pozornost z hlavy a myšlenkových proudů do těla a do toho, co právě je. Protože tělo je přítomné vždy. Je naší kotvou. A čím více jsi s ním ve spojení, tím lépe tě kotví. Tím více jsi přítomný a bdělý. Tím intenzivněji můžeš prožívat. Nejen milování, ale cokoliv.

Proč se nám zpřítomňovat nechce

Často se nám zpřítomňovat nechce, protože když chceš přesměrovat svou pozornost, která neustále krouží v hlavě, musíš překonat určitý odpor a vynaložit nějaké úsilí. A také potřebuješ být vytrvalý.

Nejde o to, svou pozornost na sílu někam rvát. Jde o to, průběžně ji přesměrovávat do těla, kdykoliv si vzpomeneš. Nebo kdykoliv si uvědomíš, že jsi zase příliš v hlavě. Je to mravenčí práce a plody začneš sklízet až po nějakém čase.

Když se začneš zpřítomňovat, může to být i velmi nepříjemné. To je druhý důvod, proč se nám zpřítomňovat nechce. Pokud totiž od sebe delší čas utíkáš, v momentě, kdy se začneš vracet svou pozorností k sobě, do těla a nitra, začnou se ti ukazovat nezpracované záležitosti. Záležitosti, které jsou často nepohodlné a do kterých se nám nechce.

Jak utíkáme sami od sebe

Od těchto nepohodlných a nepříjemných záležitostí pak utíkáme tak, že utíkáme sami od sebe. Když se ozve něco nepříjemného, svou pozornost od toho odvrátíme někam ven. Mimo sebe. Abychom to nepříjemné zaplašili. A ono to funguje.

Zaplašíme to, ale ono to nezmizí. Sice se to neozývá, ale stále to s námi je a ovlivňuje to náš život. Stále to leží v našem energetickém poli a zneprůchodňuje ho.

Stále to běží jako neukončená aplikace na pozadí, která žere naši životní energii.

Navíc s tímto přístupem se neposouváme tam, kam nás život volá, ale namísto toho stagnujeme -neposouváme se nebo dokonce regredujeme - vracíme se někam zpátky, kde už bychom být nemuseli a ani neměli.

Až se začneš vracet sám k sobě

Když takto od sebe utíkáš dlouho, v momentě, kdy se začneš k sobě vracet, bude potřeba postupně všechny ty zaplašené záležitosti řešit. Jiná cesta k prohloubení kontaktu se sebou, k hlubším a intenzivnějším prožitkům při milování i k naplnění tvého potenciálu není.

Po cestě budeš ale prožívat i krásné chvíle. Chvíle, které tě budou vyživovat a dávat ti sílu pokračovat dál. A taky ti ukazovat, co získáváš.

Přestat lpět na vyvrcholení

Přestat lpět na vyvrcholení je mocná cesta do přítomnosti. Raketově prohloubí a zintenzivní tvé prožitky. K tomu najdeš více v článku Proč se vyplatí nelpět na vyvrcholení a jak na to.

1e) Kvalita je milování v otevřenosti životu

Čím více jsi otevřený životu, tím víc jsi uvolněný.

Čím víc jsi uvolněný, tím víc energie tebou proudí.

Čím víc energie tebou proudí, tím jsou tvé prožitky intenzivnější.

- Jak se otevřít životu

Otevřít se životu můžeš teprve tehdy, když se před ním neschováváš a nebráníš se mu.

Nebránit se životním tlakům, zkouškám a nepohodlí

Je důležité vnímat, že životní tlaky jsou tím, co nás směruje a co nám pomáhá.

Že životní zkoušky jsou tím, co nás posiluje a umožňuje nám vyzrávat.

Že život není o tom, setrvávat neustále v pohodlí a bezpečí. Že život přímo vyžaduje, abychom se pouštěli pohodlí, falešných berliček a vydávali se mu napospas. 

Je potřeba, abychom nevyhledávali nebezpečí, ale přijímali to, že bezpečí je jen iluze. Že bezpečí můžeme najít jen sami v sobě, v tom, že víme, kdo jsme, a že jsme schopni čelit životním výzvám.

Uzdravit svou minulost

Když v sobě uzdravíš svá zranění, když propustíš své strachy, když opustíš své vnitřní boje a konflikty. Když vypustíš zadržený vztek a další neprojevené emoce. Když prohlédneš závoje a mlhy před tvýma očima a zbavíš se svých mentálních vzorců a programů. To vše tě povede k větší otevřenosti životu.

Není to technika, je to cesta. Cesta uzdravení sebe sama, své minulosti, svého osobního příběhu.

Čím více toho v sobě zpracuješ a uzdravíš, tím budeš víc otevřený životu. Více k uzdravování najdeš v článku Životní batůžek a jak s ním pracovat.

Uzdravit svou sexualitu

V sexualitě to znamená hlavně přijmout sám sebe a svou sexualitu. Vnímat ji jako něco přirozeného a čistého. Opouštět stud a pocity nepatřičnosti. K tomu ti může pomoci článek Proč je přirozená sexualita čistá.

Uzdravit hlavně zranění spojená s pohlavní identitou a sexualitou. Zejména zranění od příslušníků druhého pohlaví. Ta, která se sexualitou souvisí, i ta, která s ní přímo nesouvisí.

A bývají to nejen tvá osobní zranění, ale i zranění žen nebo mužů tvého rodu, která se předávají z rodičů na potomka.

1f) Kvalita je milování v souladu s tvými potřebami

Všímej si sám sebe a svých potřeb

Velmi důležité je všímat si svých potřeb a naplňovat je. Nenechávat se ovlivňovat tím, jak to mají druzí.

Každý má své potřeby a své možnosti. Proto se zaměř čistě jen sám na sebe. Všímej si sám sebe, svých potřeb a nalézej cesty, jak své potřeby naplnit.

Protože to vše mnoha cestami povede k hlubším a intenzivnějším prožitkům při milování. Do tvých prožitků se promítá nejen naplňování potřeb v oblasti sexuality, ale i potřeb ve všech životních oblastech.

Objevuj sám sebe a svou sexualitu

Objevuj, co se ti líbí, co tě vzrušuje. I co se ti nelíbí a co tvé vzrušení oslabuje. Je to ve své podstatě nekonečný proces, protože s každou vteřinou jsi jiný. A čím víc jsi otevřený životu, tím víc to platí a také to tím víc vnímáš. Právě proto je ale vše intenzivnější, protože nikdy nevíš, jak to dopadne. Jak se to odehraje a jak to budeš prožívat. Tím víc jsi zakotvený v přítomném okamžiku.

V té chvíli také můžeš na vlastním životě stále jasněji vidět nesmyslnost tvoření představ o tom, jaké by to mělo být. O to víc tě to bude vést do přítomného okamžiku a jeho prožívání, což je to, co vyváří intenzitu a kvalitu při milování.

1g) Kvalitu tvoří i tvůj partner

Milování je akt dvou lidí. Pokud se zrovna nemiluješ sám se sebou.

Proto, pokud jdeš po kvalitě, je neméně důležité, jak to má tvůj partner. Jaké je jeho vnitřní nastavení.

Je důležité, aby i tvůj partner znal a objevoval sám sebe. Aby i on rozpouštěl své vnitřní překážky vůči vlastní sexualitě. Aby i on vnímal své potřeby a naplňoval je. Toto však po něm nemůžeš požadovat ani si to vynutit.

Můžeš svého partnera inspirovat. 

A můžeš mu skrze sebe, svou přirozenost a autenticitu mocně pomáhat.

1h) Kvalitu tvoří i vaše vzájemná komunikace

Neméně důležitá je i vzájemná komunikace. Otevřeně mluvit o svých přáních a potřebách.

A při milování si vzájemně dávat najevo, co si přejeme a jak. Nemusíš používat jen slova. Můžeš použít i řeč těla, která může být jednoznačná a přitom nevyvádí pozornost z těla do hlavy. 

Čím méně jsi totiž při milování v hlavě, tím lépe.

Někdy je k otevřené a přirozené komunikaci dlouhá cesta. Někdy může být potřeba překonat ostych a počáteční odpor. Ale vyplatí se to. Otevřená komunikace s partnerem je tím, co prohlubuje vztah. A bez ní se ke kvalitě v milování nedopracuješ.

2. Adaptace energetického systému po milování

Druhým důvodem, proč při milování upřednostnit kvalitu, jsou energetické dohry a adaptace tvého energetického systému, která tě posiluje a rozvíjí.

Když do milování dáváš sám sebe, celého, prožíváš intenzivní prožitky, které vyvěrají z velkých vnitřních pohybů tvé energie. Proto se nemůžeš takto milovat každý den. Krátkodobě ano, ale ne dlouhodobě.

Po takovémto intenzivním milování přichází určité restaurativní období, kdy se tvůj energetický systém přestavuje a zkapacitňuje, aby pojal více tvé životní energie. Energie, kterou jsi při takovémto milování v sobě probudil a rozhýbal.

A když jdeš skutečně sám k sobě, tak takováto klidnější období zcela přirozeně prožíváš. A mohou být různě dlouhá.

Závěrem

V atmosféře kvantity, která nás všude obklopuje, může být těžší ladit se na kvalitu. Ale je to nezbytné. Navíc čím víc mezi námi bude lidí ladících se na kvalitu, tím to postupně bude pro všechny snazší. Takže tím, že proměňuješ a léčíš sám sebe, proměňuješ a léčíš i celý svět.

K tématu

Tady jsou články, které ti pomohou k větší hloubce a kvalitě při milování i v životě. Protože sexualita se promítá do života víc, než si někdy myslíme.

Kdy vzniká léčivé milování a proč je žena tím, kdo dává víc - ukáže ti, co je potřeba k tomu, abys mohl prožívat hluboké milování

Životní batůžek a jak s ním pracovat - dozvíš se, jak odkládat zátěž minulosti, která tě může tížit a zavírat životu

Proč je přirozená sexualita čistá - pomůže ti očistit tvůj vztah k sexualitě

Proč se vyplatí nelpět na vyvrcholení a jak na to - dostaneš konkrétní nasměrování k tomu, jak opouštět lpění na vyvrcholení a tím si užívat hlubšího a intenzivnějšího milování

Proč a jak tvořit skutečně krásné a svobodné vztahy se dozvíš v článku Můj tajný energetický milenec a bezpodmínečná láska v partnerských vztazích.


Sdílením tohoto příspěvku pomáháš tvořit lepší svět.

Nejnovější příspěvky

Stačí kliknout na obrázek nebo název příspěvku.

ariel rea

o autorce

Ariel Rea - MUDr. Barbora Müllerová

doktor - terapeut - léčitel - vizionář - šaman - alchymista

Léčí bez léků, pomáhá zdravým i nemocným.