Proč psi žerou výkaly a o lidském mikrobiomu 

 7 května, 2021

Ariel Rea

Pozorovala jsem to v přímém přenosu. Pes radostně vletěl do koňské ohrady a s velkou chutí se pustil do koňských výkalů. Byl hodně rychlý, protože už měl zkušenost, že na to má jen malou chvilku. Jeho majitel ho okamžitě s nevolí přivolal zpět. To se přece nedělá, žrát takové věci.

Jinde a v jiný čas. Pes s velkou chutí pije v lese z kaluže. Jeho majitelé se tomu diví a říkají něco o tom, že má jejich miláček přeci doma misku s čistou vodou.

Zvířecí instinkty

Zvířata jsou hodně spojená se svými instinkty, které jim říkají, co je pro ně dobré. Pes nemá v hlavě mysl, která by mu říkala, že je něco dobré nebo špatné. On prostě cítí velkou, až neodolatelnou chuť dělat to, co mu prospěje.

Proto když pije z kaluže nebo žere koňské výkaly, dělá to s obrovskou chutí. A ono mu to i obrovsky chutná.

My se nad tím pozastavujeme a často se nám to nelíbí. Výkaly a bahnitá voda v hubě našeho psího miláčka nám způsobuje obavy, vrásky a někdy i nevolnost. Pojďme se podívat na to, proč to vlastně psi dělají.

Psům chybí mikroorganismy

Psi odjakživa žili volně v přírodě. Pili z bahnitých kaluží a žrali, co ulovili. Byli neustále v úzkém kontaktu s celým vesmírem nejrůznějších mikroorganismů. A tyto mikroorganismy byly jejich pomocníky, společníky a někdy i zabijáky.

Když ulovili zvíře, trhali ho a žrali. Tak byli ve velmi úzkém kontaktu s mnoha různými mikroorganismy, které žily na kůži uloveného zvířete i v jeho vnitřnostech. Zcela přirozeně tak obohacovali svůj kožní, ústní i střevní mikrobiom.

Když pili za bahnitých kaluží, obohacovali svůj ústní a střevní mikrobiom o půdní mikroorganismy. I ty jsou totiž prospěšné.

Pozn.: dnes se používají půdní probiotika pro obnovu rovnováhy střevního mikrobiomu u lidí.

Dnes psi pijí chlorovanou vodu a žerou upravené granule, vařené maso a vnitřnosti nebo čisté syrové maso. Tahle voda i strava je na mikroorganismy velmi chudá.

Psi také žijí ponejvíce s námi v našich příbytcích. A my si naše příbytky často velmi důkladně čistíme. Někdy až příliš důkladně. Nejenže zametáme, luxujeme a vytíráme.

Někteří z nás své domovy dokonce desinfikují. Vytírají Savem a dalšími mikrobími zabijáky. To proto, aby měli doma opravdu čisto a bezpečno. Myslí si, jak dobře pečují o své domácí prostředí.

Někteří desinfikují i psí hračky a pelíšky. A naprosto netuší, že tím neprospívají ani sobě a ani svým psím společníkům.

Bez mikroorganismů není bezpečno

V takovém příliš čistém a někdy i desinfikovaném prostředí právě moc bezpečno není. Vytváříme si prostředí, které má jen pramálo společného s tím, v čem jsme jako lidé i zvířata žili po tisíciletí. Vytváříme si prostředí, kde chybí bohatství mikroorganismů.

My to, že nám chybí dostatek mikroorganismů, často nevnímáme. Ale psi to vnímají. Jejich instinkty je vedou k tomu, aby si dosytili svou potřebu setkat se s dostatečným množstvím nejrůznějších neviditelných potvůrek. 

A tak se vrhají na výkaly. Ty jsou totiž zdrojem mikrobiálního bohatství. Zcela přirozeně takto psi praktikují autoléčbu - transplantaci stolice, se kterou se do jejich zažívacího traktu dostane potřebná nálož nových mikroorganismů.

Někdy se v těch výkalech i vyválejí. Protože i jejich kožní mikrobiom strádá a potřebuje nějakou vzpruhu.

Pozn.: transplantace stolice je více než tisíc let stará léčebná metoda používaná už ve staré Číně. Dnes v medicíně zažívá renesanci. Kupříkladu zachraňuje lidi s vážným onemocněním střeva způsobeným přemnožením bakterie Clostridium difficile. S vodou rozmixovaná a přefiltrovaná stolice se podává do střeva sondou nebo klystýrem. Tato léčba má vysokou účinnost.

Co je to mikrobiom

Mikrobiom je soubor všech mikroorganismů, které obývají nějaké prostředí. Jsou to bakterie, viry, houby i další neviditelné organismy. A v případě lidského mikrobiomu jsou to mikroorganismy, které obývají náš organismus. Obývají naši kůži, naše ústa, žaludek, střeva i další části našeho těla. Máme mikrobiom kožní, ústní, žaludeční, střevní, poševní...

Dnes máme k mikroorganismům celkem negativní vztah. Představa, že po nás "lezou" a na nás "žijí" celé vesmíry mikroorganismů, nám zhusta není vůbec příjemná. A přitom bez těchto mikroorganismů bychom nemohli žít a být zdraví. Jsme životu s nimi uzpůsobeni. 

A nejen to.

Jak nám náš mikrobiom pomáhá

Naši mikrobiální společníci jsou našimi velkými pomocníky. Ve střevě nám pomáhají trávit to, co sníme a ještě pro nás vyrábějí některé důležité vitamíny a dokonce i menší molekuly, které jsou potravou pro buňky tvořící výstelku našich střev.

Také nám pomáhají tím, že podněcují náš imunitní systém k neustálé aktivitě. A tím ho udržují zdravý a akceschopný. A v neposlední řadě nás ochraňují, protože zabírají místo na naší kůži, střevě i dalších vnitřních nebo vnějších površích našich těl. Tím znemožňují tomu, aby se na nás uchytily a pomnožily nepřátelské a potenciálně nebezpečné druhy mikroorganismů.

Kondice našeho mikrobiomu se promítá i do oblastí, které s ní zdánlivě vůbec nesouvisejí.

Střevní mikrobiom má kupříkladu vliv i na naše duševní zdraví nebo tělesnou hmotnost.

Je již prokázáno, že lidé s obezitou mají ve střevě ve větší míře obsažené bakterie kmene Firmicutes, které zvyšují výtěžnost energie z potravy.

Do středověku se vracet nemusíme, do středu ale ano

Jasně že není dobré vracet se do středověku, kde byli lidé s hygienou z nejrůznějších důvodů na štíru. Je však potřeba vracet se do zdravého středu. Tam, kde mikroorganismy nelikvidujeme a žijeme s nimi v oboustranně prospěšné symbióze.

I já jsem dříve měla strach z mikroorganismů. Byla jsem lékař a denně jsem pracovala v nemocničním prostředí, kde se z mnoha důvodů a různými způsoby a prostředky neustále s mikroorganismy bojuje.

Když náš kocour přinesl domů ulovenou živou nebo mrtvou myš, celý příbytek jsem vytírala desinfekcí. S myšlenkou na nemoci, které myši přenášejí. Postupně jsem však tento přístup opouštěla. Dnes je vrcholem aktivity v takové situaci vynesení myší mrtvoly, zametení případných hovínek a otření místa s viditelným pozůstatkem krve hadříkem navlhčeným octem.

To, že nám ulovená myš ještě před svým skonem běhala po chodbě, mě naprosto nezneklidňuje.

Soužití se zvířetem tě obohacuje

I ty se nemusíš zneklidňovat, když tvůj pes žere koňské či jiné výkaly nebo pije z kaluže. Následuje svoje instinkty.

Buď rád za svého zvířecího společníka i za to, co dělá. Protože on je zdrojem obohacení pro tvůj vlastní mikrobiom. Tam totiž, kde je pestrost a rozmanitost, tam je i rovnováha a zdraví. Proto zdravý pes či jiné zvíře, které s tebou žije, obohacuje tvé vlastní mikrobiální prostředí a uvádí ho do stavu větší rovnováhy.

Imunita sídlí ve střevě

Tak jako každý z nás má ve svém vnitřním světě svůj vlastní jedinečný Vesmír, tak má v sobě i svůj vlastní a jedinečný mikrobiální Vesmír. Je tak jedinečný jako otisk prstu.

Je prokázáno kupříkladu, že střevní mikrobiom zdravého člověka obsahuje okolo tisícovky nejrůznějších druhů mikroorganismů. 

Střevní mikrobiom člověka, který hodně cestuje po světě, bývá dokonce ještě bohatší. To proto, že se setkává s druhy mikroorganismů, které nežijí u nás, ale žijí v jiných zemích a jiných prostředích.

Střevní mikrobiom člověka, který žije se zvířaty, je také bohatší a tím i zdravější.

Zato střevní mikrobiom nemocných lidí bývá oslaben. Je významně snížena jeho rozmanitost a tak narušena i jeho rovnováha.

Proto se přestaň bakterií, virů a dalších mikroorganismů bát. Ano, jsou mezi nimi i potenciální nepřátelé. Ale právě pokud bude tvůj mikrobiom bohatý a zdravý, budeš mít schopnou imunitu, která se s nimi vypořádá.

Už jsem zmínila, že střevní mikrobiom je velmi důležitý pro správné fungování imunitního systému.

S oslabeným střevním mikrobiomem máme podlomenou imnunitu. Častěji trpíme na nejrůznější alergie, ekzémy i autoimunitní nemoci. A také nás skolí i celkem ne příliš nebezpečné druhy mikroorganismů.

Proč máme střevní mikrobiom často podlomený

Dnes je náš střevní mikrobiom často podlomený. Z mnoha důvodů.

Vlivem a vinou:

  • pesticidů ve stravě,
  • antibiotik ve stravě (dávají se hospodářským zvířatům) i těch, kterými se léčíme,
  • konzervantů a umělých sladidel v potravinách,
  • špatného složení stravy s nedostatkem rozpustné a nerozpustné vlákniny,
  • přílišné hygieny,
  • chronického stresu,
  • elektrosmogu - rozvody elektřiny, přístroje ve stand-by režimu, mobilní sítě, wifi...
  • kouření
  • chemikálií v kosmetice a vůbec všude...

Jak se to projevuje

Projevuje se to nejenom špatným trávením a někdy i obtížným vyprazdňováním.

Nejenom slabší imunitou, ekzémy, alergiemi a autoimunitami a dalšími nemocemi.

Ale i předčasným stárnutím a oslabenou vitalitou. A to nejenom díky horšímu trávení a vstřebávání živin.

Břicho je totiž naším středem. Je spojené s břišní čakrou, která je centrem síly. Proto zdravé břicho a zdravé střevo spolutvoří naši sílu a vitalitu.

Závěrem

Tvůj zvířecí společník ti pomáhá. Proto ho miluj a buď mu za jeho službu vděčný. Neplísni ho za to, že následuje své instinkty a mikrobiálně se obohacuje proto, aby byl sám bohatý, zdravý a vitální. Pomáhá tím i tobě.

Ty díky němu můžeš být také bohatší, zdravější a vitálnější.

K tématu

Nejen to, jak můžeš pečovat o svůj střevní mikrobiom, ale i mnoho dalšího k posílení imunity se dozvíš v článku Jak se chránit před Covid.


Sdílením tohoto příspěvku pomáháš tvořit lepší svět.

Nejnovější příspěvky

Stačí kliknout na obrázek nebo název příspěvku.

ariel rea

o autorce

Ariel Rea - MUDr. Barbora Müllerová

doktor - terapeut - léčitel - vizionář - šaman - alchymista

Léčí bez léků, pomáhá zdravým i nemocným.