K tomu, abychom se vrátili k přirozenějšímu a zdravějšímu způsobu života, není často potřeba dělat více. Je tomu totiž právě naopak. Je potřeba začít dělat méně. Přestat na mytí záchodu - toalety používat vysoce toxické a agresivní čističe. Nahradit je netoxickým, k našemu zdraví i zdraví planety šetrným prostředkem. Prozradím ti, jaký prostředek to je.

Můj příběh a důvody
Před lety jsem začala detoxikovat nejen sebe, ale i naši domácnost. Začala jsem se zamýšlet nad tím, jak omezit používání chemikálií a nahradit je přírodními prostředky. Dostala jsem se k informacím, jak moc jsou běžné záchodové čističe toxické. Kolik tisíců litrů vody je potřeba k naředění malého množství záchodového čističe na netoxickou koncentraci.
Došlo mi, jak těmito záchodovými čističi otravujeme vodu, jeden z nejcennějších zdrojů. A jak otravujeme i sami sebe, když je používáme. Vdechujeme totiž jejich jedovaté výpary a vstřebáváme toxické látky i skrze holou kůži.

Úžasně funguje obyčejný ocet
A protože jsem hodně chtěla, řešení jsem našla. Vymyslela jsem způsob, jak šetrně a přitom účinně mýt náš záchod. S použitím běžného, levného a naprosto netoxického octa.
Nevěděla jsem, zda to bude fungovat tak dobře, jako čističe, na které jsem byla zvyklá. Ale rozhodla jsem se to vyzkoušet. A byla jsem velmi příjemně překvapená. Od té doby již na mytí záchodu nepoužívám nic jiného.

Výhody octa jako záchodového čističe
- má desinfekční a desodorační (odstraňuje zápach) účinky
- očišťuje záchod i energeticky
- odstraňuje vodní kámen
- běžný 8% ocet je naprosto netoxický, používá se v kuchyni při vaření a ke konzervaci jídel
- historicky se používal k desinfekci ran a péči o pokožku - není potřeba používat rukavice
- ocet vzniká octovým kvašením alkoholu - přírodním procesem
- je to nevyčerpatelný zdroj
- je levný - stojí doslova pár korun
- je dostupný každému

Jak ho používat
Ideální je obstarat si nejprve rozprašovač - vymýt rozprašovač z jiného vypotřebovaného čistícího prostředku nebo koupit nový rozprašovač za pár korun.
Do rozprašovače nalít obyčejný kvasný ocet.
Používat stejně jako záchodový čistič.

Jak to dělám já
Nastříkám ocet na vnitřní stěny záchodové mísy a nechám chvilku působit. Mezitím si nastříkám ocet na vlhký hadřík a jím očistím všechny vnější plochy - prkénko a tělo toalety. Pak vezmu záchodovou štětku a pořádně vydrhnu vnitřek záchodové mísy. Spláchnu. Pak ještě nastříkám novou vrstvu octa dovnitř záchodové mísy a nechám tam - působí do doby, než toaletu použije první návštěvník.

Možné úskalí
Zpočátku, asi prvních 14 dní jsem umývala záchod častěji, zhruba v polovičních intervalech, vnímala jsem totiž o něco vyšší tvorbu zápachu. Bylo to tím, že se měnilo mikrobiální osazenstvo na površích našeho záchodu. Poté se ustálila nová rovnováha a od té doby myji záchod stejně často jako dříve s toxickými čističi.
I na tvém záchodě se nejspíš budou měnit mikrobiální poměry, stačí zpočátku mýt toaletu trochu častěji, brzy se ustálí nová rovnováha.

Aby záchod voněl
Možná by tě mohlo odradit, že ti bude chybět na záchodě vůně. Ovšem buď si vědom, že v běžných čističích vdechuješ syntetické parfémy, které jsou toxické.
Záchod můžeš krásně, jednoduše a zdravě ovonět pár kapkami éterického oleje dle vlastního výběru. Já ráda používám kupříkladu citronelu nebo lemongrass. Stačí kápnut pár kapek na papírový kapesníček nebo kousek toaletního papíru a nechat jej někde diskrétně položený. Nebo nakapat na sušené květy či jiné povrchy jako nosiče vůně.

Závěrem
Mám moc ráda jednoduchá a šetrná řešení. A mytí záchodu octem k nim rozhodně patří.
Zkus i ty vyměnit toxické čističe nebo drahé ekočističe za obyčejný a přitom neobyčejný ocet. Protože i ekočističe bývají toxičtější než ocet.
