8 všeobecně nejprospěšnějších doplňků stravy 

 20 července, 2021

Ariel Rea

Možná jsi už slyšel, že běžná strava dnes nedokáže dostatečně vyživit naše tělo a přinést mu vše, co potřebuje. Důvodem jsou velmi nekvalitní potraviny a také enormně zvýšená zátěž našeho organismu pocházející ze znečištěného životního prostředí a nezdravého životního stylu. V tomto článku se s tebou podělím o 8 skupin doplňků stravy, které vnímám pro dnešní dobu jako všeobecně nejprospěšnější.

Tohle ale není jen obyčejný článek o potravinových doplňcích

Na zmíněných 8 skupinách potravinových doplňků ti totiž ukážu, jaké skupiny živin a látek naše organismy podle mých zkušeností v dnešní době nejvíce potřebují a proč. Dozvíš se zároveň mnoho i o přirozených zdrojích těchto látek tak, abys je mohl cíleně zařazovat do svého jídelníčku.

Bohatá, pestrá a kvalitní strava je totiž vždy tím nejlepším řešením. Jenže dopracovat se k ní nebývá vždy snadné a ani to nebývá rychlé. Navíc mohou nastat situace, kdy jsou doplňky stravy tím jediným nebo nejlepším řešením.

Navíc se v tomto článku dozvíš, kdo konkrétně bude z užívání těchto doplňků nejvíce profitovat. Velká část doplňků stravy, které tu najdeš, jsou ve své podstatě šetrně usušené nebo jiným způsobem zpracované celistvé potraviny nebo výtažky z nich.

Prozradím ti také, jaké konkrétní doplňky sama užívám. Shrnu jejich plusy a mínusy a můžeš využít i odkazů na spolehlivé obchody, ve kterých je nakupuji.  A dokonce se zaměřím i na nízkonákladovou variantu pro ty, kteří nemohou nebo nechtějí do doplňků stravy příliš investovat.

A najdeš tu i spoustu různých důležitých souvislostí a tipů pro zdraví.

Důležitá informace pro tebe

Když ti někdo bude tvrdit, že nějaký doplněk stravy je úplně na všechno, tak mu nevěř. Pestrost a rozmanitost je principem života i celého Vesmíru a tento princip platí i v oblasti stravy a potravinových doplňků.

Téma zdraví mě provází desítky let

Tématu zdraví se věnuji už mnoho desítek let. Profesně v minulosti jako lékař a nyní jako doktor-terapeut-léčitel a navíc v rámci vlastní potřeby.

V posledních 15 letech jsem byla těžce nemocná a mé fyzické tělo dostávalo notně zabrat. A i když jsem potřebovala pracovat velmi intenzivně s nehmotnými aspekty svého bytí, hodně a mnoha způsoby jsem pracovala i se svým fyzickým tělem a výživou. Za tu dobu jsem toho na sobě vyzkoušela velmi mnoho a to, co ti tu předávám, je opřené o mé osobní zkušenosti se sebeléčením.

Proč jsou vůbec doplňky stravy potřeba?

Ještě se krátce zastavme u toho, proč? Proč vnímám, že je potřeba svou stravu obohacovat o nejrůznější doplňky? 

1. Nekvalitní strava

Dnešní běžná, konvenční strava je:

  • nutričně velmi chudá - vyčerpaná půda, nevhodné pěstební podmínky, špatná krmiva, nevhodné podmínky v chovu zvířat...
  • prostoupená obrovským množstvím nejrůznějších toxických látek ze životního prostředí a způsobu pěstování nebo chovu (pesticidy, těžké kovy, hormony, antibiotika...)
  • "obohacená" o další koktejl chemikálií, které se používají k prodloužení trvanlivosti, "zlepšení" pekařských, chuťových a dalších vlastností výrobku
  • doplněná o toxické látky, které do ní pronikají v rámci výroby a pak i z nevhodných obalů (plasty, hliník...)

2. Zátěž ze životního prostředí

Dnešní životní prostředí je pro naše organismy obrovskou výzvou a zátěží:

  • chemická zátěž: znečištěná voda, znečištěný vzduch, užívané léky, kosmetika, čistící prostředky, prací prášky a aviváže, umělé vůně a parfémy, parafínové svíčky, oblečení a boty, nábytek a podlahové krytiny, stavební materiály...
  • fyzikální zátěž: elektrosmog - elektrické vedení a přístroje, mobilní sítě, rádiové a televizní vysílání, internet,... radioaktivní záření detekční a medicínské rentgeny, CT vyšetření, scintigrafie, ozařování v rámci léčby nemocí - pohybový aparát, zhoubné nádory, úniky z jaderných elektráren, dlouhé a časté lety letadlem (zde silněji působí kosmické záření - let do USA a zpět je podle jistého zdroje zátěž jako 5 rentgenů plic)... hluk hlavně ve větších městech, pro citlivější lidi je to obrovský stresor a působí i na ty méně vnímavé - hluk dopravy, výrobních podniků, stavebních strojů, sekaček na trávu, cirkulárek, nevyžádaná hudba v obchodech, hluk z venkovních zábav a koncertů...
  • mechanická zátěž: prach a popel ve vzduchu...
  • emoční zátěž: manipulace strachem v masmédiích, toxické mezilidské a pracovní vztahy,...
  • oslabené fyzické tělo: dlouhodobý nebo trvalý stres a shon, neukotvenost =  špatný kontakt s fyzickým tělem, nezdravý životní styl - málo pohybu, málo pobývání venku, nedostatečný kontakt s přírodou, špatný spánek,...

Myslím, že pro rámcovou představu to bohatě stačí a už tě nebudu víc stresovat všemi těmi stresory.

Možná sám vnímáš, že je dnes skutečně většina lidí nutričně podvyživená (a často naopak kaloricky nadvyživená) a navíc silně zatížená. To vše klade zvýšené nároky na naše organismy, zejména na opravné, detoxikační a regenerační funkce, které potřebují podpořit mnoha způsoby. A jedním ze způsobů, jak to můžeme udělat, jsou právě doplňky stravy. 

Někdy můžeme využít i jiných cest, ale pokud je kupříkladu v běžné stravě málo minerálů a stopových prvků, tak jedinou cestou, jak to napravit, je to, že je začneš zvýšeně přijímat. Začít jíst převážně organickou stravu nebo kvalitní minerály. Ideální je kombinace obojího - v první řadě hodnotné stravy a občasného využití doplňků stravy. Třeba v náročnějších obdobích, při zdravotních potížích nebo podle intuice.

Doplňky stravy vhodné téměř pro každého

Nejdřív ti uvedu přehledně všech 8 skupin doplňků, a pak se budeme věnovat každé ze skupin zvlášť. Rozhodně to neznamená, že musíš všechny uvedené doplňky používat, a také to neznamená, že je máš všechny užívat denně.

Kvalitní doplňky stravy jsou poměrně nákladnou záležitostí, a tak je ideální s nimi zacházet efektivně.

Netrpět dogmatem, že je potřeba jíst je neustále a ve stejném množství každý den. Je to důležité i z hlediska udržitelnosti. Abychom se nepřejídali často vzácnými zdroji, které k nám navíc mnohdy putují lodní nebo leteckou dopravou ze vzdálených koutů naší planety. Tato doprava velmi zatěžuje naše životní prostředí.

Kvalitních lokálních doplňků stravy tu bohužel zatím mnoho na českém trhu není, ale věřím, že se situace postupně bude zlepšovat.

Podle informací v tomto článku si můžeš klidně najít nějaký obdobný nebo levnější doplněk stravy, pokud budeš chtít. Levnější neznamená vždy méně kvalitní, ale často to tak bývá, a proto je potřeba vybírat skutečně obezřetně. To proto, aby sis koupil doplněk stravy, který tě nezatíží a pomůže.

Jak to dělám já

Já pokud mám finance, tak vždy preferuji kvalitu, která je přirozeně dražší.  S tím, že se u mně většinou střídají období, kdy daný doplněk celkem systematicky používám a období, kdy moje tělo už je tímto doplňkem dosycené, opečované a chce pauzu nebo změnu.

Takže neužívám vše neustále a ani ne vždy každodenně. Zpočátku užívám zpravidla více a potom přirozeně přecházím do fáze, kdy se hodně řídím svou intuicí a aktuální potřebou.

Jak to můžeš dělat ty

Doporučuji ti, řiď se vlastním úsudkem, intuicí i svým zdravotním stavem a životním stylem. Nenech se stresovat tím, že jsi třeba nic z uvedeného nikdy nevyzkoušel. Neměj pocit tlaku, že bys to všechno měl do svého života vnést najednou a hned. Zařaď to, co tě osloví nebo to, co ti dává pro tvou momentální situaci největší smysl.

Pokud jsi zdráv a cítíš se plný sil, možná žádné doplňky stravy v tuto chvíli ani nepotřebuješ. Pokud trpíš chronickou nemocí, máš nějaké potíže nebo jsi trvale ve stresu a také pokud se cítíš dlouhodobě unavený či chceš více pečovat o své zdraví v rámci prevence, pak ti doplňky stravy mohou prospět.

Zkus se zaměřit i na to, jak v první řadě obohatit svůj jídelníček o přirozené zdroje, které tu také najdeš.

Přehled 8 skupin nejprospěšnějších doplňků stravy

Doplňky jsou jen zhruba seřazeny podle důležitosti, jen přibližně tak, jak je v tuto chvíli osobně vnímám. Ale věz, že to nelze zcela přesně takto rozdělit a také každý to může mít trochu jinak. V tabulce je vidíš všechny přehledně a pokud nechceš číst vše, můžeš se kliknutím na danou položku posunout v textu tam, kam chceš.

Tento článek je dlouhý, protože se věnuji mnoha souvislostem a aspektům každé z 8 skupin. To proto, abys porozuměl problematice a mohl si lépe vybrat pro sebe ten nejvhodnější doplněk, a tím začít. Také tě to bude přirozeně směrovat k obohacování stravy o zvláště hodnotné potraviny.

Pokud nejsi úplně studijní typ nebo člověk hořící nějakou akutní potřebou, tak jej možná nepřečteš na jeden zátah.

Můžeš si přečíst jen tolik, kolik ti bude příjemné, a pak se třeba k článku vracet. Nebo se podívat jen na to, co tě zajímá nebo kam tě tvá intuice zavede. A nebo si článek prolítni, ať víš, co všechno tu najdeš.

1. Omega3 nenasycené mastné kyseliny

Co to je

Omega3 mastné kyseliny patří mezi polynenasycené mastné kyseliny (mají více dvojných vazeb mezi atomy uhlíku) spolu s omega6 a omega9. Jsou velmi důležité, protože jsou součástí buněčných membrán všech buněk v našem těle. Ovlivňují tedy všechny zásadní buněčné funkce a pochody.

Nenasycené mastné kyseliny jsou esenciální, to znamená, že si je nedokážeme sami vyrobit, musíme je přijímat ve stravě.

Proč potřebujeme přijímat více omega3

Dnešní strava je příliš bohatá na zdroje omega6 nenasycených mastných kyselin, které v nadbytku podporují tvorbu zánětů. Oproti tomu omega3 nenasycené mastné kyseliny působí protizánětlivě. Zdravý poměr mezi omega6 a omega3 je 3:1 až 1:1. Běžný Evropan má tento poměr okolo 15:1, Američan dokonce okolo 30:1! 

Za tuto nerovnováhu je zodpovědný nadbytek rostlinných olejů ve stravě, zejména mnoho slunečnicového, sójového a kukuřičného oleje. Není to ale jen olej v domácí kuchyni, velkým zdrojem jsou průmyslově zpracované potraviny - pekařské výrobky, chipsy, omáčky, konzervy... a také jídla ve fast foodech a restauracích.

Abychom tedy docílili zdravého poměru, je potřeba omezovat výše uvedené rostlinné oleje plné omega6 a navíc doplňovat právě omega3.

Dalším důvodem, proč je potřeba doplňovat omega3, je jejich nedostatek v naší přirozené stravě. Nejlepším přirozeným zdrojem omega3 jsou totiž tučné mořské ryby, které tu z důvodu naší zeměpisné polohy nemáme. Dalším zdrojem je máslo a mléko zvířat krmených trávou (tedy dnes vzácná komodita), vejce slepic chovaných venku (totéž), dále sladkovodní ryby, a pak ještě semínka a ořechy.

Jaké jsou přirozené zdroje omega3

V poslední době se uvádí, že rostlinné zdroje omega3 (lněný, konopný, chia, sacha inchi olej, lněné, konopné a chia semínko, vlašské ořechy...) pro nás nejsou tak přínosné jako živočišné zdroje.

V rostlinných zdrojích se vyskytuje zejména omega3 ALA (kyselina alfalinolenová), kterou jsme sice schopni přeměnit na další důležité druhy omega3: DHA (kyselina dokosahexaenová) a EPA (kyselina eikosapentaenová), ale tato přeměna je velmi omezená. Uvádí se, že přeměna rostlinných omega3 není schopna zabezpečit dostatek DHA a EPA. U žen se odhaduje míra přeměny ALA na DHA a EPA zhruba 20%, u mužů 10%.

Proto bychom se měli zaměřit zejména na živočišné či lépe řečeno mořské zdroje omega3, které přirozeně obsahují velké množství DHA a EPA. Jedním z nejběžnějších zdrojů jsou tučné mořské ryby.

S mořskými rybami je tu ale háček

Ovšem je tu háček. Dnes jsou sice díky masivnímu rybolovu, mrazícím technologiím, konzervačním technologiím a globalizované dopravě mořské ryby u nás dostupné, ovšem problematická je jejich kvalita. 

Moře a oceány jsou silně znečištěné a problematický je zejména výskyt těžkých kovů ve vodě a následně i v rybách.

Přitom ty ryby, které stojí na vrcholu potravního řetězce, mají toxickou zátěž největší. Bývají to právě velké tučné ryby jako třeba velmi oblíbený tuňák. Losos je zase převážně uměle chován a krmen granulemi. Obsah omega3 je proto sporný, protože přirozeným zdrojem omega3 je potrava ve formě korýšů a drobných rybek.

Jako nejméně zatížené a pro nás dostupné zdroje vnímám sardinky. Ideálně ve vlastní šťávě, ne v oleji, který bývá často slunečnicový, obsahující vysoký podíl omega6, a to nechceme.

Doplňky stravy s omega3, které doporučuji

Jsou to rybí oleje, krilové oleje nebo oleje z mořských řas. 

Rybí oleje by měly být zbaveny těžkých kovů nebo alespoň získány z malých rybek. Nevýhodou běžných rybích olejů je jejich rychlá oxidace (žluknutí), proto se doporučuje je konzumovat s antioxidanty, aby během trávení a průchodu do krevního oběhu neoxidovaly (antioxidantům se budeme věnovat později).

Toto řeší doplněk stravy Zinzino BalanceOil, který sama používám. Je vyroben z malých mořských rybek, jsou z něj navíc odstraněny těžké kovy a je ještě obohacen o olivový olej získaný ze speciální odrůdy oliv obsahující vysoký podíl polyfenolů, které působí jako antioxidanty. Výhodou je i jemná chuť, která se rozhodně nedá srovnat s rybinou běžného rybího oleje.
K tomu používám i kvalitní krilový olej Dr. Mercola. Výhodou je přirozený obsah astaxantinu, což je červené barvivo se silnými antioxidačními účinky. Dále přirozeně obsahuje fosfolipidy, které významně zlepšují průchod omega3 do buněk a tedy stačí menší množství ke srovnatelnému účinku jako u rybího oleje. Další výhodou je větší udržitelnost, získává se z mořských korýšů s vysokou reprodukční schopností a nejsou tak decimovány rybí populace.
Chystám se vyzkoušet i Omega3 Sunwarrior. Jsou to omega3 získané z mořských řas. Uvádějí se jako nejudržitelnější zdroj těchto zdravých tuků, protože k získávání není potřeba masivní rybolov, který dle některých zdrojů ohrožuje populace mnoha druhů ryb. Možná tě překvapí, že omega3 v rybím tuku nebo v krilovém oleji pochází právě z mořských řas, které jsou na začátku potravního řetězce. Výhodou omega3 z mořských řas je i přirozený obsah fosfolipidů, které zlepšují dostupnost omega3 buňkám. Dále obsah chlorofylu, který působí jako antioxidant a je zdrojem i dalších cenných látek. Navíc je olej z mořských řas vhodný i pro vegany.

V minulosti jsem užívala a mohu doporučit jako variantu i Olej z tresčích jater Rosita Cod Liver Oil. Výhodou je přirozený obsah nejen omega3, ale i vitamínů A a D3.

Plusy a mínusy všech 4 doplňků a kde je koupíš.

Zinzino BalanceOil

+ rybí olej z malých ryb

+ zbavený těžkých kovů

+ obohacený o olivový olej s vysokým obsahem antioxidačně působících polyfenolů - speciální odrůda

+ dostatečný obsah vitamínu D v denní dávce

+ jemná a příjemná chuť

+ možnost vyšetřit si hladinu omega3 a omega6 z kapky krve před započetím užívání a po pár měsících užívání jako důkaz účinnosti

+ uvádí se dosažení poměru 3:1 (omega6:omega3) za 4 měsíce užívání

+ různé příchutě

- vyšší cena

- multilevel produkt, závazek odběru určitého počtu lahviček, ale dá se koupit i jednotlivě bez registrace na některých e-shopech

- plastová lahvička - tuky v plastu nejsou úplně dobrá kombinace - možná absorbce toxických látek z plastů

- není lokální

Kde koupíš

Zinzino můžeš koupit v rámci osobního setkání s bezplatným poradenstvím (pokud jsi z Liberce a okolí, můžu ti dát kontakt na takového člověka), ale můžeš koupit i na různých e-shopech. Třeba tady na Dům dlouhověkosti nebo tady na WUGI.

Krilový olej Dr. Mercola

+ mořský kril přirozeně obsahuje méně těžkých kovů než ryby a lov krilu je udržitelnější než rybolov

+ přirozený obsah vysoce antioxidačního astaxantinu

+ přirozený obsah fosfolipidů, které zlepšují dostupnost omega3

+ technologie lovu a zpracování omezující oxidaci

+ tvrdé želatinové kapsle - pro omezení oxidace

+ vyrábí i kapsle pro děti s menší dávkou

- vyšší cena

- někdy bývá nedostupný

- není lokální

Kde koupíš

Krilový olej kupuji tady na Nejenleky.

Olej z tresčích jater Rosita Cod Liver Oil

+ získáno za studena z divokých tresek z norských vod 

+ přirozený obsah omega3, vitamínu D3 a vitamínu A

+ doplněno o vitamín E jako antioxidant (přírodní extrakt)

+ skleněná lahvička

- vyšší cena

- silná chuť rybiny (možno si zakoupit dražší variantu v podobě kapslí)

- není lokální

Kde koupíš

Můžeš koupit tady na Puravia.cz.

Omega3 Sunwarrior

+ získaný z mořských řas

+ řasy pěstovány udržitelným způsobem, tedy jsou asi nejvíce šetrným zdrojem

+ přirozený obsah fosfolipidů, které zlepšují dostupnost omega3

+ přirozený obsah chlorofylu - antioxidant a zdroj dalších prospěšných látek

+ skleněná lahvička

+ pro vegany a nejen pro ně

- vyšší cena

- není lokální

Kde koupíš

Můžeš koupit tady na Vitalvibe.

Jaké mají omega3 účinky v organismu

  1. 1
    zlepšují funkci a propustnost buněčných membrán všech buněk těla. Tedy zlepšují membránový transport metabolitů ven z buněk, živin a potravinových doplňků dovnitř buněk 
  2. 2
    jsou protizánětlivé
  3. 3
    zlepšují funkci imunitního systému
  4. 4
    snižují výskyt srdečně cévních nemocí
  5. 5
    harmonizují krevní tuky a snižují inzulinovou rezistenci - tedy i glykémii
  6. 6
    jsou antidepresivní a stabilizující psychiku a mozkové funkce
  7. 7
    zjednodušeně řečeno zlepšují tekutost a proudění krve (u krvácivých poruch doporučuji nejprve konzultaci s lékařem)
  8. 8
    posilují detoxikaci organismu
  9. 9
    prospívají kloubům

Kdo bude z užívání omega3 obzvláště profitovat:

  • lidé s nervovými chorobami, depresemi a dalšími psychickými problémy
  • lidé s chronickými zánětlivými, autoimunitními a kloubními onemocněními
  • lidé se srdečně cévními onemocněními
  • lidé s metabolickým syndromem a cukrovkou
  • lidé s nádorovými onemocněními
  • lidé se sníženou imunitou, lidé s alergiemi a kožními chorobami

A dále:

  • lidé s nadměrnou krevní srážlivostí (ale pozor u léčby protisrážlivými léky)
  • těhotné a kojící ženy (omega3 jsou důležité pro správný vývoj mozku a celé nervové soustavy dítěte)
  • děti s autismem a ADHD
  • lidé v detoxikaci
  • lidé v psychospirituální krizi nebo v období rychlého rozvoje vědomí

Nízkonákladová varianta

strava s cíleným zařazením těchto potravin:

sardinky ve vlastní šťávě a další dostupné menší mořské ryby, preferovat lovené před uměle chovanými - tam je z podstaty sporný obsah omega3

domácí vajíčka - žloutek

máslo, smetana, mléko a další mléčné výrobky zvířat krmených trávou (kráva, koza, ovce...)

tučnější sladkovodní ryby - pstruh, siven, lipan, ev. kapr

lněný a konopný olej, lněná, konopná a chia semínka, vlašské ořechy - ale omezená přeměna na DHA a EPA

Můj EXTRA TIP

Omega3 užívej ideálně uprostřed dne. Ráno můžeme hůře trávit tuky, večer zase omega3 s obsahem vitamínu D mohou zhoršit usínání a změlčit spánek (vitamín D snižuje sekreci spánkového hormonu melatoninu).

S omega3 ideálně sněz i nějaké přirozené antioxidanty (viz níže). 

Všechny doplňky s omega3 uchovávej po otevření v ledničce, to proto, abys zpomalil oxidaci těchto olejů.

2. Prebiotika a probiotika

Co to je

Prebiotika jsou různé druhy ve vodě rozpustné vlákniny, kterou nedokážeme vstřebat. Slouží jako potrava pro střevní mikrobiom. Patří sem zejména inulin, pektin, agar, betaglukany, rostlinné slizy, polysacharidy mořských řas.

Probiotika jsou živé nebo speciálně šetrně usmrcené - tyndalizované mikroorganismy, které podporují rovnováhu a zdraví střevního mikrobiomu.

Proč je potřebujeme užívat

Dnešní doba je charakteristická mimo jiné i genocidou střevního mikrobiomu. 

Střevní mikrobiom je nesmírně důležité společenství mikroorganismů, které osidlují naše střeva.

Pomáhá nám s trávením potravy, vyrábí některé vitamíny, ovlivňuje kondici střevní stěny a její optimální soudržnost a propustnost (příliš propustné střevo se často vyskytuje u vážnějších chronických a autoimunitních nemocí), je zásadní pro správnou funkci imunitního systému a mimo jiné ovlivňuje i psychiku, duševní zdraví a tělesnou hmotnost. 

Střevní mikrobiom oslabuje:

  • absence kojení v raném dětství = umělá výživa
  • chronický stres - působí velmi silně
  • strava plná pesticidů, konzervantů, umělých sladidel a dalších chemických látek
  • elektrosmog - rozvody elektřiny, přístroje ve stand-by režimu, radiové a televizní vysílání, mobilní sítě, internet
  • znečištěné životní prostředí
  • užívání antibiotik a antibiotika ve stravě (maso z běžných chovů)
  • nedostatek rozpustné a nerozpustné vlákniny ve stravě
  • přílišná hygiena
  • kouření

Prebiotika versus probiotika - jak to vnímám

Abychom eliminovali nebo alespoň omezili nepříznivý vliv těchto faktorů na střevní mikrobiom, je potřeba, abychom náš střevní mikrobiom dobře krmili. A tím nejlepším krmivem je rozpustná vláknina - prebiotikum. Dobře krmit svůj střevní mikrobiom považuji za klíčové.

Situaci s probiotiky vnímám jako nepřehlednou a dosud nedostatečně prozkoumanou. Většinu probiotik, která najdeš v lékárnách, bych paušálně nedoporučila. Obsahují převážně laktobacily a vnímám je proto jako málo vyvážené. Dokonce je tu i vědecká studie, která ukazuje, že laktobacilová probiotika po léčbě antibiotiky nejenže nepomáhají, ale dokonce prodlužují návrat k normálu.

Proto rozhodně preferuji prebiotika. A když probiotika, tak vyvážená, obsahující i bifidobakterie.

Další možností je nechat si vyšetřit střevní mikrobiom ze vzorku stolice a podle toho volit probiotika. Níže se k tomu ještě vyjádřím. Toto vyšetření vnímám jako obzvláště přínosné pro lidi s chronickými střevními záněty a obecně vážnějšími chronickými chorobami.

Probiotika mají podle informací, které mám, spíše regulační účinek, než že by nějak podstatně obohacovala střevní mikrobiom. Regulačními molekulami na svém povrchu "komunikují" se střevním mikrobiomem a ovlivňují jeho kondici a zdraví.

Přirozené zdroje prebiotik

zejména zelenina a ovoce - zvláště cibule, česnek, pórek, chřest, topinambury, jakon, čekankový kořen, jablka, hrušky, rybíz, banány, borůvky, kakao, plody mišpule... Přitom bifidogenní mikroby podporuje zejména čekankový kořen a mišpule.

obiloviny - zvláště ovesné vločky, ječmen

luštěniny - hrášek, fazole, čočka

houby - jedlé lesní houby, medicinální houby (hlíva ústřičná...)

mořské řasy - zejména agar

Přirozené zdroje probiotik

kvašená zelenina - kysané zelí, kimchi, kvašáky, pickles...

kysané mléčné výrobky - kefír, jogurt...

kvašené nápoje - tibi krystaly, wugi vodní kefír, kombucha, tibetská kefírová houba (mléčný nebo kokosový kefír)

práce s půdou (obohacení o půdní mikroorganismy) - zahradničení, válení se na zemi, ...

kontakt se zvířaty (obohacení o zvířecí mikroorganismy) - domácí zvířata - pes, kočka, morče, ...

Prebiotické doplňky, které doporučuji

Prášek z baobabu Vitalvibe - jemný prášek s příjemnou sladce kyselou chutí, který mimo rozpustné vlákniny obsahuje i vitamín C. Prášek vzniká přirozeně v plodech stromu baobabu. Ráda si ho míchám s vodou na osvěžující nápoj - vhodné pár minut nechat nabobtnat. Přidávám jej i do smoothie nebo dalších nápojů. Doporučuji i Prášek z baobabu Lifefood, který vychází o něco levněji a nyní je nově v kompostovatelném obalu. Prášek z baobabu vnímám jako skvělou superpotravinu z mnoha důvodů.
Prášek z yaconu Vitalvibe (jakon) - sladký a trochu zemitě chutnající prášek. Přidávám jej do smoothie nebo dalších nápojů, možno i do jogurtu. Vhodné nechat pár minut nabobtnat.
Sirupy Harmonelo - kvalitní sirupy bez cukru s obsahem prebiotického inulinu (speciálně naštěpeného na různé délky řetězců pro výživu různých druhů mikroorganismů), doslazené stevií a doplněné ještě dalšími různými pro střevo i celý organismus blahodárnými složkami. 

Harmonelo sirupy vyvolávají rozporuplné reakce. Jsou tu ti, kteří je pro jejich účinky milují a jsou tu ti, kteří je haní (většinou proto, že je to MLM produkt nebo pro obsah konzervantů). Přiznám se, že k MLM produktům jsem cekem obezřetná. Ale pokud si sama ověřím, že daný doplněk stojí za to, tak jsem ochotná do multilevelu jít.

A nejsem ani fanatická co se týče složení. I když konzervanty ráda nemám, tady pro mě osobně naprosto převažují přínosy sirupu nad mínusem v podobě konzervantů.

Sirupy Harmonelo doporučuji proto, že s nimi mám výbornou zkušenost. Po dvouměsíčním užívání 2-3 dávek sirupu denně mi zmizela přetrvávající ložiska ekzému. Ekzémy obecně příznivě reagují na harmonizaci střevního prostředí a střevního mikrobiomu. A je tu i řada dalších lidí s výbornými výsledky při užívání těchto sirupů.

Používám a mám zkušenost s:

Harmonelo Probio - prebiotikum a probiotikum v jednom - obsahuje mimo inulinu vyváženou kombinaci laktobacilů, bifidobakterií a navíc termofilního streptokoka, jsou to tyndalizovaná - šetrně usmrcená probiotika, která si zachovávají svůj probiotický regulační účinek. Tento sirup vnímám jako základ.

Harmonelo Vitality - prebiotikum - inulin + obohacen o vitamín C, aloe vera a proteolytické enzymy (papain, bromelain a další) - aloe je hojivá na střevo, napomáhá detoxikaci, stejně tak i enzymy.

Harmonelo Life - prebiotikum - inulin + šťáva z černé goji - antioxidant, betaglukan z hlívy ústřičné - podpora imunity, prospívá střevu, dragon fruit (pytaia) - antioxidant.

Harmonelo Flexi - prebiotikum - inulin + navíc hydrolyzovaný kolagen, MSM, chondroitin, kadidlovník - vše pro podporu regenerace kloubů, kožní problémy, kolagen hojí střevo.

Harmonelo CBD - prebiotikum - zde není inulin, ale kukuřice + přirozené kanabinoidy z konopného oleje - zklidnění nervové soustavy, harmonizace psychiky, zklidnění střevních i jiných zánětů, uzemnění + synergicky působící omega3, vitamín B6 a fermentovaný zázvor. Doporučuji po otevření uchovávat v lednici (zpomalení oxidace obsaženého rybího oleje).

V nabídce je i:

Harmonelo Colostrum - prebiotikum - inulin + kolostrum jako zdroj výživy a látek stimulujících imunitní systém, dále vitamín D a K a koenzym Q,

Harmonelo Bifi - prebiotikum a probiotikum v jednom, obsahuje 12 kmenů bifidobakterií a zvýšené množství inulinu, Harmonelo Lacto - prebiotikum a probiotikum obsahuje 12 kmenů laktobacilů a inulin. Tyto dva sirupy se používají dle výsledku testu střevního mikrobiomu Microbiome test, který je rovněž možné od Harmonela zakoupit.

Ve speciálních případech nebo při vážných zdravotních problémech je možné si nechat vyrobit probiotika na míru - Harmonelo Smart Probio (vysoce individualizovaná 6-měsíční probiotická kúra vytvořená na základě podrobné molekulárně biologické analýzy mikrobiomu ze vzorku stolice,) nebo Harmonelo Probione (ještě více individualizovaná a o něco silnější12-měsíční probiotická kúra vytvořená na základě ještě podrobnější molekulárně biologické analýzy mikrobiomu stolice, vzorky se analyzují na začátku a po 6 měsících užívání, kdy se složení probiotik aktualizuje dle proběhlých změn).


Plusy a mínusy a kde můžeš koupit

Baobab bio, prášek Vitalvibe

+ příjemná kyselá chuť

+ přirozený vitamín C

+ obsah minerálů

+ přirozeně vzniká v plodech baobabu

+ raw a bio

- není lokální

Kde koupíš

Baobab můžeš koupit tady na Vitalvibe.

Yacon bio, prášek Vitalvibe

+ sladký - osladí smoothie, nápoj či pokrm

+ vhodný pro diabetiky

+ raw a bio

- není lokální

Kde koupíš

Yacon můžeš koupit tady na Vitalvibe.

Sirupy Harmonelo

+ prebiotický inulin naštěpený na řetězce různých délek - dle experta na střevní mikrobiom RNDr. Petra Ryšávky je účinnější než neupravený inulin

+ sladký bez cukru a umělých sladidel

+ přídavek dalších prospěšných výtažků a doplňků podporujících střevní mikrobiom a přinášející další zdravotní benefity

+ tekutá forma - lepší účinnost a rychlé vstřebávání vstřebatelných složek

+ vyvinuty a vyrobeny ve spolupráci s RNDr. Petrem Ryšávkou - expertem na mikrobiom

+ sirupy Probio, Lacto a Bifi obsahují navíc pečlivě vybrané kombinace různých kmenů probiotických mikroorganismů

+ sirupy s obsahem probiotik jsou účinné i po kontaktu s kyselou žaludeční šťávou, jsou bezpečné i pro pacienty po chemoterapii, protože obsahují tyndalizovaná - šetrně usmrcená probiotika (živá probiotika mohou u pacientů po chemoterapii způsobit sepsi - lidově řečeno otravu krve)

+ česká firma

- vyšší cena

- multilevel produkt - v případě registrace není vyžadován žádný nákup produktů, výhodou je lepší cena a možnost vyšetření stavu střevního mikrobiomu ze stolice a následně cílený výběr probiotického sirupu (Probio, Lacto nebo Bifi), pozn. sirupy si můžeš koupit i bez registrace (viz níže)

- pro mě osobně celkem dost sladký sirup, dá se ředit vodou na nápoj, raději přidávám do kyselých nápojů k vyvážení chuti a obohacení o další složky (např. kombinuji s práškem z baobabu nebo rakytníkovou šťávou nebo nápojem ze sušených brusinek)

- sirup Flexi a CBD je chuťově trošku náročnější - přebíjím úspěšně rakytníkovou nebo jinou výraznější šťávou

- ve složení je obsah konzervantů - dle vyjádření RNDr. Petra Ryšávky jsou to jen velmi malá množství, která mikrobiomu neškodí, benzoát se přirozeně vyskytuje i v ovoci

Kde koupíš

Můžeš se zaregistrovat do Harmonela bez jakéhokoliv závazku nebo vyžadovaného odběru a koupit si jakýkoliv sirup tady na Harmonelo. Pokud nechceš dostávat žádné informační e-maily od Harmonela, můžeš nechat nezaškrtnuto "souhlasím se zasíláním marketingových informací" hned pod registračním formulářem. Pokud bys chtěl, moc ráda ti pomohu s registrací a objednávkou, můžu tě navést po telefonu. Stačí, když mi napíšeš na ariel@arielrea.cz a já se ti ozvu. 

Více o jednotlivých sirupech se dozvíš ve videu na stránce zde (jednotlivé sirupy začínají v minutě 9:10). Pod videem najdeš dvě tlačítka: pod levým se můžeš zaregistrovat a nakoupit za lepší cenu (zavede tě na stránku s registračním formulářem jako v odkaze v předchozím odstavci), pod pravým tlačítkem si můžeš sirupy koupit bez registrace.

Kdo bude z užívání prebiotik a probiotik obzvláště profitovat

lidé se sníženou nebo jinak narušenou imunitou

lidé s ekzémy, alergiemi, autoimunitními onemocněními, chronickými záněty

lidé s trávicími obtížemi

lidé se zhoubnými nádory, obzvláště po léčbě chemoterapií nebo ozařováním

lidé s chronickými a vážnějšími nemocemi

lidé po léčbě antibiotiky

lidé s psychickými a nervovými chorobami

lidé s obezitou

lidé s cukrovkou a metabolickým syndromem

Nízkonákladová varianta

inulin - sušený v podobě přirozeně sladkého prášku

přirozené zdroje prebiotik - zelenina, ovoce, houby... viz výše

přirozené zdroje probiotik - kvašené a kysané potraviny, půda, zvířata - viz výše

Můj EXTRA TIP

Dopřávej si sluneční lázeň. Ideálně nahý. Nebo alespoň vystav slunci obnažené bříško. Sluneční paprsky harmonizují, uvolňují a zároveň oživují tvá střeva.

3. Vitamín D

Co to je

Vitamín, který není jen vitamínem, spíše se chová jako hormon. Ovlivňuje řadu důležitých funkcí v organismu. Nejen pevnost kostí, kloubů a zubů, ale i dobrou kondici svalů, funkci imunitního systému, kondici srdečně-cévního systému, snižuje riziko vzniku zhoubných nádorů...

Proč vitamín D potřebujeme užívat

Vitamín D si přirozeně vytváříme v povrchových vrstvách kůže, která je vystavena slunečnímu záření. Dnes dle průzkumů má většina obyvatel naší země vitamínu D nedostatek.

Důvody:

  • od října do dubna v našich zeměpisných šířkách sluneční záření neobsahuje takové vlnové délky, které jsou k vytvoření vitamínu D potřeba
  • používáme příliš často opalovací krémy, které znemožňují vytváření vitamínu D
  • málo pobýváme na slunci s odhalenou pokožkou - dny trávíme převážně v budovách
  • nadměrně se myjeme - použití mýdla, sprchového gelu nebo kartáčku na kůži po slunění vitamín D z povrchových vrstev kůže odstraní, a tak znemožní jeho vstřebání do našeho organismu

Přirozené zdroje

Slunění v období od května do září s odhalenou pokožkou, doporučuje se více v čase okolo poledne, přitom lidé s tmavší kůží potřebují pobývat na slunci déle, pak nedrhnout kůži a nemýt ji mýdlem ani sprchovým gelem.

V potravě: tučné ryby, rybí játra, vaječný žloutek, houby sušené na slunci - zejména shiitake, droždí, které necháme chvíli na letním slunci.

Doplňky stravy

Doporučuje se užívat ideálně kombinaci vitaminu D3 + K2 (při užívání Warfarinu nutná konzultace s lékařem kvůli obsahu vit. K nebo užívat jen vitamín D3). Vitamín K zlepšuje vstřebávání vitamínu D.

Konkrétně doporučuji značku Carino Healthcare nebo WoldoHealth.

Plusy a mínusy a kde můžeš koupit

Vitamín D3 + K2 Carino Healthcare nebo WoldoHealth

+ jednoduché, pohodlné a čisté dávkování pipetkou, která je součástí uzávěru lahvičky

+ neutrální chuť

+ extrahuje se z lanolinu z ovčí vlny, tedy je to přírodní vitamín D

+ vhodný je i pro vegetariány

+ nosičem je kokosový olej, který podporuje vstřebávání vitamínu D

+ přítomný vitamín K2 podporuje vstřebávání vitamínu D, zlepšuje stav kostí a srážlivost krve

+ 1 lahvička vystačí na dlouho

- vyšší cena (+ pro naši rodinu s dvěma téměř dospělými dětmi vystačí na celý rok)

- nemusí být vhodný pro pacienty s Warfarinem a lidmi s nadměrnou srážlivostí krve - možno užívat vitamín D3 bez přídavku vitamínu K2 stejné značky

Kde koupíš

Kupuji Carino tady na Puravia, Woldo tady na Puravia. Na Puravia najdeš i samotný D3.

Kdo bude z užívání vitamínu D obzvláště profitovat

Doplňovat vitamín D potřebujeme téměř všichni. Zejména ti, kteří v období od května do září nepracují venku a nepobývají hodně na slunci. V chladnější části roku je doporučováno užívat vitamín D prakticky všem.

Profitovat budou zejména:

děti a dospívající (nutno upravit dávkování dle hmotnosti a případné další substituce - např. multivitamíny apod.)

starší lidé

těhotné ženy (pozor na možné předávkování, nepřekračovat doporučené dávky)

lidé s poruchami imunity, zhoubnými nádory, chronickými zánětlivými onemocněními, srdečně cévními onemocněními, problémy s kostmi a klouby

lidé chodící málo ven na slunce

Nízkonákladová varianta

Od května do září hodně pobývat na slunci s obnaženou kůží, nepoužívat opalovací krémy a nemýt se po slunění mýdlem, sprchovým gelem ani nekartáčovat kůži.

Jíst tučné ryby, tresčí játra, vejce, houby sušené na slunci.

Při užívání omega3 Zinzino BalanceOil není potřeba užívat vitamín D - je součástí oleje. Také olej z tresčích jater Rosita obsahuje dostatek vitamínu D.

Varianta pro vegany

Dá se sehnat i vitamín D extrahovaný z lišejníku.

Můj EXTRA TIP

Vitamín D neužívej večer, protože snižuje vylučování spánkového hormonu melatoninu. Mohl bys jednak hůře usínat a navíc se připravit o hluboký spánek.

4. Minerály a stopové prvky

Co to je

Minerály a stopové prvky jsou stavební součástí molekul tvořících naše fyzické tělo, účastní se i v řadě důležitých metabolických dějů, jsou součástí hormonů a enzymů. Sami si je nedokážeme vyrobit, musíme je přijímat ve stravě.

Proč je potřebujeme užívat

Minerály přijímáme přirozeně ze stravy, ze soli, případně z minerálních vod, některé i přes kůži třeba ve formě koupele.

Dnešní běžná strava je na minerály a stopové prvky velmi chudá.

Rostlinná strava pochází z vyčerpané půdy, které se hnojí umělými hnojivy, která doplňují jen pár prvků - typicky dusík, fosfor a draslík. O dalších minerálech a stopových prvcích si půda může nechat jen zdát.

Zvířata jsou chována v nepřirozených podmínkách a krmena zpracovanou potravou, která pochází taktéž z vyčerpaných půd. Takže jak rostlinná, tak i živočišná složka našeho jídelníčku nám nedává vše, co potřebujeme.

Navíc tu hraje roli zvýšená zátěž našich organismů z důvodů, které jsem uvedla na začátku článku, která způsobuje, že máme zvýšenou potřebu některých minerálů a stopových prvků. Naše organismy musejí více detoxikovat a opravovat poškozené buňky a tkáně a k tomu potřebují více minerálů. Navíc ve stresu vylučujeme např. více hořčíku než v klidu.

Přirozené zdroje

Rostlinná strava, která pochází z divoké půdy nebo z půdy, o kterou se pečuje přirozeným hnojením a dalšími způsoby tak, že se do ní vrací zpět nějakou formou i minerály, které z půdy vyčerpaly sklizené rostliny.

Živočišná strava pocházející ze zvířat, která byla žila divoce nebo byla chována v přirozených podmínkách a krmena plnohodnotnou stravou s dostatečným přirozeným obsahem minerálů.

Mořská nebo himálajská sůl přirozeně obsahující velké spektrum minerálů. Oproti tomu běžná kuchyňská sůl je vysoce zpracovaná a obsahuje víceméně jen čistý chlorid sodný. Jsou tu dokonce zprávy o tom, že je ve své podstatě toxická. Proto doporučuji solit plnohodnotnou solí namísto chemických prefabrikátů nanejvýše uměle obohacených o jód.

Nejlépe z toho všeho vychází divoká strava ve formě divokých bylin, výhonků a klíčků některých stromů, dále zvěřina, mořské řasy, divoké ryby lovené v čistých vodách (už jich mnoho není), ekologicky pěstovaná zelenina, domácí výpěstky na zahrádce, kde se pečuje o půdu nastýláním, hnojením kompostem a uleželým zkompostovaným hnojem, ev. zeleným hnojením a výluhy z bylin atd., velmi bohatými zdroji jsou zejména ořechy a semínka v bio kvalitě (mák, mandle, vlašské ořechy, paraořechy, kešu, lískové ořechy, chia semínko, lněné, konopné, slunečnicové, sezamové a dýňové semínko...).

Ovoce a obiloviny jsou až v závěsu za zeleninou, ořechy a semínky.

Luštěniny mohou být dobrým zdrojem minerálů, problematická může být jejich horší stravitelnost.

Doplňky stravy

Obecně vnímám jako blahodárnější a pro naše organismy lépe využitelné organické zdroje minerálů než ty anorganické. 

Anorganické zdroje jako sůl a minerální vody nám jsou schopné doplnit některé minerály, ale namleté a do tablet slisované horniny a další podobné zdroje vnímám jako zdroje s velmi problematickou vstřebatelností, které spíše mohou zatížit tvé trávení.

Osobně preferuji právě organické zdroje, kde jsou minerály přirozeně vázané v rostlinných komplexech a lépe vstřebatelné - forma koloidních roztoků. Koncentrované tekuté - koloidní minerály vnímám jako jedny z nejvhodnějších, nejlépe využitelných a nejméně zatěžujících zdrojů. Eventuálně užívat minerály v podobě chelátů.

Sama používám a doporučuji:

Liquid Light Sunwarrior - koloidní roztok plný minerálů a stopových prvků, lze přidávat do vody, odšťavněné šťávy i dalších nápojů. Obsahuje i kyselinu fulvinovou - lepší transport minerálů a další blahodárné účinky.
Vitamin Mineral Rush Sunwarrior - koloidní roztok plný minerálů a stopových prvků, navíc obsahuje vitamíny skupiny B, kyselinu fulvinovou i vitamíny A, C, D a E.

Plusy a mínusy a kde koupíš

Liquid Light Sunwarrior

+ koloidní, tedy nejlépe vstřebatelná forma

+ výtažky z rostlin

+ jemná chuť, která není slaná

+ obsah širokého spektra minerálů a stopových prvků

+ kyselina fulvinová zlepšuje transport minerálů

- vyšší cena

- není lokální

Kde koupíš

Liquid Light kupuji tady na Vitalvibe.

Vitamin Mineral Rush Sunwarrior

+ koloidní, tedy nejlépe vstřebatelná forma

+ výtažky z rostlin

+ jemná chuť, která není slaná

+ obsah širokého spektra minerálů a stopových prvků

+ vysoký obsah vitamínů skupiny B, dále vitamíny C, D, E, A

+ kyselina fulvinová zlepšuje transport minerálů

- vyšší cena

- není lokální

Kde koupíš

Vitamin Mineral Rush kupuji tady na Vitalvibe.

Pak jsou tu různé doplňky stravy v podobě sušených plodů, listů nebo šťáv, které sama jím a které mimo svých hlavních složek obsahují také minerály:

Sušené mořské řasy v biokvalitě - kelp, dulse, wakame, nori - přirozeně obsahují hodně minerálů.

Zelený ječmen bio Green Ways - pěstován na půdách bohatých na minerály, které bývaly mořským dnem.

Prášek z baobabu bio Vitalvibe nebo Lifefood

Některé minerály nebo stopové prvky, které nám často chybí:

Hořčík - ve stresu máme zvýšenou potřebu a navíc jej zvýšeně vylučujeme z organismu.

Doporučuji hořčík ve formě citrátu hořečnatého. Citrát hořečnatý je obecně považován za jeden z nejlépe využitelných zdrojů. Jsou na trhu i další dostupné organické formy hořčíku.

Vhodný je pro lidi ve stresu, pro migreniky a lidi s častými bolestmi hlavy, lidi s nervovými chorobami, křečemi v nohách, lidi se střevními záněty, sportovce atd. 

Přirozeně jej najdeme v semínkách, ořeších, pohance, ovesných vločkách, kakaových bobech a kvalitní hořké čokoládě, v tmavě zelených listech, ovoci, zelenině, luštěninách...

Síra - MSM Vitalvibe - organická forma síry, vhodná pro podporu kloubů, kůže a svalů - potřebují lidé s kloubními potížemi a nemocemi, sportovci, těžce fyzicky pracující lidé, lidé s kožními problémy...

Přirozeně je v černé soli, cibuli, česneku, pažitce, pórku, kapustě, brokolici, zelí...

Jód - pro správnou funkci štítné žlázy. Půda v naší zemi obsahuje málo jódu, proto je vhodné ho do stravy doplňovat. Řeší se to jodem obohacenou kuchyňskou solí, kterou však nemohu doporučit.

Přirozeně se jód vyskytuje v himálajské a mořské soli, v mořských řasách (kelp je obrovským zdrojem jódu, pozor u zvýšené funkce štítné žlázy), mořských rybách...

Selen pro podporu imunity a funkce štítné žlázy.

Přirozeně např. v paraořeších.

Zinek pro podporu imunity.

Přirozeně např. v dýňových semíncích a ústřicích.

Železo pro podporu krvetvorby - potřebují zejména ženy se silnějším menstruačním krvácením, lidé se střevními chorobami, vegetariáni a vegani, dárci krve. Často je doporučován Floradix, zatím s ním nemám osobní zkušenost, z mé zkušenosti transfuzního lékaře krásně funguje chlorella (osobně jím a doporučuji chlorellu bio od Green Ways).

Přirozeně je železo mimo chlorelly v červeném mase, játrech, mořských a sladkovodních řasách, červené řepě...

Kdo bude z užívání minerálů obzvláště profitovat

lidé ve stresu

sportovci a těžce fyzicky pracující

lidé v detoxikaci

chronicky nemocní lidé

lidé s běžnou - na minerály chudou stravou

lidé se svalovými křečemi

Nízkonákladová varianta

Strava s přirozeným obsahem minerálů - viz výše - divoká a organicky pěstovaná.

Minerály ve formě chelátů - většinou v tabletách (v názvu bývá citrát, glukonát, laktát...) - bývají výrazně levnější než koloidní minerály, ale jsou méně vstřebatelné a často doplněné aditivy.

Můj EXTRA TIP

Koupel s Epsomskou solí - síranem hořečnatým, což je přírodní sůl do koupele s relaxačními a detoxikačními účinky, která svědčí i kůži. Může tě obohacovat o hořčík, který vstřebáš při koupeli přes kůži. Dávkuje se hrnek Epsomské soli do teplé vody. Osobně doporučuji příjemně teplou, ale ne příliš horkou koupel.

Vyzkoušej Kala namak - černou sůl - obsahuje navíc celkem hodně síry (pomáhá kůži, kloubům a svalům) a voní po vajíčkách. Je ideální do vaječných jídel a do pomazánek. Dávám ji i do polévek.

5. Antioxidanty

Co to je

Jsou to látky, které neutralizují volné radikály. Volné radikály jsou toxické látky, které vznikají procesem oxidace, a které poškozují buňky, tkáně a orgány. Antioxidanty zpomalují proces stárnutí a snižují riziko vzniku nemocí.

Patří sem zejména vitamín C a E, betakaroten, lykopen, lutein, zeaxantin, astaxantin, resveratrol, taniny, lignany, kyselina lipoová, glutathion,...

Proč je potřebujeme užívat

Více volných radikálů tvoříme ve stresu, při nedostatku spánku, v prostředí plném toxických látek (kuřáci, běžná strava, chemické látky v kosmetice...) i v prostředí fyzikálně znečištěném (nejrůznější elektromagnetická záření - radiace, mobilní a wifi sítě...). V těchto podmínkách dnes žije převážná většina lidí.

Jak snížit tvorbu volných radikálů

Omezit stres, chodit hodně do přírody, relaxovat, meditovat, připravovat si podmínky pro kvalitní a dostatečně dlouhý spánek, nekouřit, jíst vyváženou pestrou a kvalitní stravu, uzemňovat se - chodit bosky, vytrvale vracet pozornost do těla a nohou.

Přirozené zdroje antioxidantů

Nejlepšími zdroji jsou:

zelenina - zejména zelená listová, také košťálová - brokolice, růžičková kapusta, plodová - zejména rajčata a papriky, dále zelené šťávy, šťáva z mrkve nebo červené řepy, cibule,

čerstvé klíčky,

ovoce - zejména barevné bobuloviny (mezi nejsilnější patří aronie a černý rybíz, dále šípek a rakytník, také brusinky, borůvky, maliny, ostružiny, jahody), ale i švestky, červené víno, jablka,

kvalitní olivový olej,

ořechy a semínka,

bylinky a koření - kurkuma, zázvor, česnek, hřebíček, skořice, oregano, tymián, rozmarýn...,

zelený čaj,

kakaové boby,

barevné květy - pampeliška, lichořeřišnice, sléz maurský, brutnák lékařský...

syrovátka, vejce a maso v bio kvalitě.

Přičemž nejsilnější antioxidační účinky mají tyto zdroje, pokud jsou živé - syrové (raw) a co nejvíce čerstvé (raw neplatí pro maso a vaječný bílek).

Doplňky stravy

Ráda bych na trhu viděla kvalitní doplňky české produkce z lokálních nebo blízkých zdrojů. Máme tu v naší zemi některé velmi cenné zdroje antioxidantů. V tuto chvíli se chystám vyzkoušet sušený prášek z aronie, pokud najdeš, tak doporučuji vyzkoušet prášek z černého rybízu, šípku nebo rakytníku, doporučuji raw kvalitu, kdy nejsou tepelně znehodnoceny cenné obsažené látky. Šťávy bývají bohužel pasteurizované. 

K dostání je tu v tuto chvíli spousta kvalitních zdrojů, jen povětšinou pocházejí ze vzdálených koutů planety.

Maqui Vitalvibe, Acai Vitalvibe - sušené namleté exotické ovoce s jedněmi z nejvyšších hodnot ORAC (vyjádření antioxidační kapacity)
Acerola Natu, Camu camu Vitalvibe - silné přírodní zdroje vitamínu C, který je mimo jiné silným antioxidantem
Brusinka, borůvka a červená řepa bio Green Ways - kvalitní zdroje antioxidantů a dalších prospěšných látek.
Zelený ječmen bio Green Ways - v podobě prášku nebo lisovaných tablet - antioxidanty, enzymy, léčivý chlorofyl, minerály, vitamíny.
Spirulina Vitalvibe - zdroj antioxidačních barviv, bílkovin, léčivého chlorofylu a dalších látek.
Ashwagandha Vitalvibe - adaptogen (o adaptogenech níže) s antioxidačními účinky, ájurvédská bylina podporující zdravý spánek.
Chaga Mushroom Elixir Mix Bio - silná medicinální houba (adaptogen) s antixidačními účinky, posiluje imunitu.

Plusy a mínusy a kde koupíš

Maqui Vitalvibe

Acai Vitalvibe

+ přirozený velmi vysoký obsah antioxidantů - tmavě fialový prášek

+ celistvá potravina - sušené namleté plody

+ raw kvalita

+ příjemná chuť

+ možno smíchat s vodou na nápoj nebo přidat do smoothie, obohatit a obarvit dezerty

+ česká firma

- vyšší cena

- není lokální

Kde koupíš

Maqui kupuji tady na Vitalvibe.

Acai kupuji tady na Vitalvibe.


Chaga Mushroom Elixir Mix Bio 

+ sibiřská medicinální houba - antioxidanty, adaptogen, posílení imunity, proti parazitům, výživa střevního mikrobiomu

+ dvojitý extrakt - vysoký obsah účinných látek

+ forma nápojového prášku v pytlíčcích po jedné dávce

+ navíc obsahuje sibiřský ženšen, šípek a mátu

- vyšší cena

- není lokální

Kde koupíš

Chagu kupuji tady na Vitalvibe.

Acerola Natu

+ přirozený vysoký obsah vitamínu C

+ celistvá potravina - sušené namleté plody

+ raw kvalita

+ příjemná nakyslá chuť

+ možno smíchat s vodou na nápoj nebo přidat do smoothie

- vyšší cena

- není lokální

Kde koupíš

Acerolu kupuji tady na WUGI.

Camu camu Vitalvibe

+ přirozený vysoký obsah vitamínu C

+ celistvá potravina - sušené namleté plody

+ raw kvalita

+ možno smíchat s vodou na nápoj nebo přidat do smoothie

+ česká firma

- chuť mi osobně není tak příjemná jako u aceroly

- vyšší cena

- není lokální

Kde koupíš

Camu camu kupuji tady na Vitalvibe.

Brusinka bio Green Ways

+ celistvá potravina - sušené namleté plody brusinky velkoplodé (klikva)

+ bio a raw, divoký sběr

+ zdroj antioxidantů i dalších cenných látek

+ kyselá chuť - výborná k vyvážení chuti velmi sladkých sirupů Harmonelo

+ možno smíchat s vodou na nápoj nebo přidat do smoothie, obohatit a obarvit dezerty, koktejly, cukroví, obilné kaše

+ česká firma

- vyšší cena

- není lokální

- MLM produkt, ale možno na různých e-shopech či v rámci osobního prodeje koupit i bez registrace 

Kde koupíš

Můžeš si koupit v rámci osobního poradenství bez registrace od člověka z Green Ways. Nebo volně na některých e-shopech. Nebo se zaregistrovat přes člověka z Green Ways, já osobně mám jen spotřebitelský účet.

Více o Brusince najdeš ZDE nebo v článku ZDE.

Borůvka bio Green Ways

+ celistvá potravina - sušené namleté plody lesní borůvky

+ bio a raw, divoký sběr

+ zdroj antioxidantů i dalších cenných látek

+ sladká jemná chuť

+ možno smíchat s vodou na nápoj nebo přidat do smoothie, obohatit a obarvit dezerty, koktejly, cukroví, obilné kaše

+ česká firma

+ lokální plod

- vyšší cena

- MLM produkt, ale možno na různých e-shopech či v rámci osobního prodeje koupit i bez registrace 

Kde koupíš

Můžeš si koupit v rámci osobního poradenství bez registrace od člověka z Green Ways. Nebo volně na některých e-shopech. Nebo se zaregistrovat přes člověka z Green Ways, já osobně mám jen spotřebitelský účet.

Více o Borůvce najdeš ZDE nebo v článku ZDE.

Červená řepa bio Green Ways

+ sušená šťáva červené řepy v bio a raw kvalitě

+ vysoký obsah antioxidantů a dalších cenných látek, detoxikační účinky

+ jemná sladká chuť oproti čerstvě odšťavněné červení řepě - používají se jen středová srdíčka s jemnější a méně zemitou chutí

+ pro mě osobně je energeticky jemnější (čerstvá šťáva z řepy je pro mě dosti silná)

+ možno smíchat s vodou na nápoj, přidat do čerstvých šťáv ze zeleniny nebo ovoce, do smoothie nebo k obohacení a obarvení dezertů a cukroví (nádherně barví)

+ česká firma

- vyšší cena

- není lokální

- MLM produkt, ale možno na různých e-shopech či v rámci osobního prodeje koupit i bez registrace

Kde koupíš

Můžeš si koupit v rámci osobního poradenství bez registrace od člověka z Green Ways. Nebo volně na některých e-shopech. Nebo se zaregistrovat přes člověka z Green Ways, já osobně mám jen spotřebitelský účet.

Více o Řepě najdeš ZDE nebo v článku ZDE.

Zelený ječmen bio Green Ways

+ sušená šťáva ze zeleného ječmene v bio a raw kvalitě

+ vysoký obsah antioxidantů, enzymů, které působí detoxikačně, léčivého a detoxikujícího chlorofylu, minerálů (pěstováno na půdách, které byly mořským dnem) a dalších cenných látek

+ forma prášku ke smíchání s vodou na nápoj nebo k přidání do smoothie, k obohacení a obarvení dezertů

+ pro mě osobně je velmi příjemná forma lisovaných tablet - k jednoduchému zapití vodou, praktická na cesty, eliminace zvykání  na chuť ječmenné šťávy

+ česká firma

- vyšší cena

- není lokální

- MLM produkt, ale možno na různých e-shopech či v rámci osobního prodeje koupit i bez registrace 

Kde koupíš

Můžeš si koupit v rámci osobního poradenství bez registrace od člověka z Green Ways. Nebo volně na některých e-shopech. Nebo se zaregistrovat přes člověka z Green Ways, já osobně mám jen spotřebitelský účet.

Více o Ječmeni najdeš ZDE nebo v článku ZDE.

Spirulina bio Vitalvibe

+ sušená celistvá potravina

+ vysoký obsah antioxidantů, bílkovin, chlorofylu

+ bio a raw kvalita

+ forma tablet - jednoduše možno zapít vodou (je dostupná i ve formě prášku nebo ochucená jako křupavá pochoutka)

+ česká firma

- vyšší cena

- není lokální

Kde koupíš

Spirulinu kupuji tady na Vitalvibe.

Ashwagandha Vitalvibe

+ sušená celistvá potravina

+ vysoký obsah antioxidantů, výborný adaptogen

+ zlepšuje kvalitu spánku

+ bio a raw kvalita

+ česká firma

- není lokální

Kde koupíš

Ashwagandhu kupuji tady na Vitalvibe.

Kdo bude z užívání antioxidantů obzvláště profitovat

lidé ve stresu

lidé s fyzicky namáhavou prací a sportovci

lidé s chronickými nemocemi, poruchami imunity, nádorovými onemocněními

kuřáci

lidé s nekvalitní stravou - běžná česká strava ze supermarketů, málo kvalitní syrové zeleniny a ovoce, přemíra průmyslově zpracovaných potravin, jedlíci fastfood

Nízkonákladová varianta

Zařazovat přirozené zdroje antioxidantů, ideálně čerstvé a syrové - zelenina, divoká strava ( o divoké stravě se více dozvíš ZDE), ovoce, a to zejména bobule, kvalitní semínka a ořechy, kvalitní panenský olivový olej, česnek, cibule a koření, bylinky, čerstvé domácí klíčky (jak klíčit si můžeš stáhnout ZDE).

Na zimu si můžeš nasušit, zamrazit nebo jiným způsobem zakonzervovat bobuloviny a bylinky.

Můj EXTRA TIP

Doporučuji zvýšit přísun antioxidantů po namáhavém sportu, velkém stresu, spálení od sluníčka, úrazu, při zánětu, infekci, chronické nemoci.

Tip na zdravé mlsání plné antioxidantů, které tě krásně vyživí a uzemní: drcené kakaové boby bio smíchat s trochou datlového sirupu (nebo medu či javorového sirupu). Je to úžasná a zdravá mňamka.

Pro IT pracovníky a další, kteří hodně namáhají své oči a zvýšeně se exponují modrému světlu z elektronických zařízení - pokud mnoho hodin denně koukáš do monitorů, displejů a obrazovek, doporučuji ti zařadit do stravy zdroje luteinu, zeaxantinu a astaxantinu. Modré světlo v nadbytku zvyšuje riziko degenerace sítnice a tato antioxidační barviva pomáhají eliminovat nepříznivý vliv přílišné expozice modrému světlu. Tato barviva najdeš např. ve spirulině (viz tato kapitola a kapitola o sorbentech níže), krilovém oleji (viz výše), květu pampelišky...

6. Sorbenty vážící a vylučující toxické látky

Co to je

Jsou to přírodní zdroje, které vynikají vysokou adsorbční schopností, jsou schopny na sebe vázat toxické látky a vyvádět je z těla ven. 

Proč je potřebujeme užívat

Naše doba je plná toxických vlivů a mnoho z nás má toxické i vnitřní prostředí svého těla. Produkty vlastního metabolismu pak nejsou průběžně vylučovány z organismu tak, jak by měly být. Do našich organismů navíc neustále pronikají škodlivé látky z vnějšího prostředí, jako nejvíce toxické vnímám těžké kovy a pesticidy.

Jedním z důležitých přístupů je omezit toxické vlivy tak, aby si naše organismy mohly vydechnout a ozdravit se. Toto ale není možné udělat v tuto chvíli zcela, protože tyto toxiny se staly součástí našeho životního prostředí a znečišťují naše zdroje (vzduch, voda, půda...).

Proto můžeme k péči o zdraví využívat pomoci látek, které jsou schopny těžké kovy a další toxické látky z našeho těla vyvádět.

Přirozené zdroje

Zelený chlorofyl je tou hlavní látkou, která váže a vyvádí těžké kovy z těla. Navíc má spoustu dalších léčivých a blahodárných účinků. Je tedy ideální zařazovat do jídelníčku potraviny s vysokým obsahem chlorofylu - to, co je tmavě zelené.

Silné detoxikační účinky vykazuje zelená divoká strava. Můžeš ji postupně zařazovat do svého života a jídelníčku (více k divoké stravě najdeš ZDE).

Také pomáhají mořské řasy, čerstvé klíčky, gel z aloe vera, šťáva ze zeleného ječmene a další zelené šťávy (odšťavněná mrkvová nať z bio mrkve...) , slzovka, kvašené potraviny, koření jako koriandr, kurkuma a zázvor, po ránu nalačno voda s trochou citronové šťávy nebo jablečného octa, obecně všechna živá strava, která mimo jiné obsahuje množství aktivních enzymů, a to hlavně tmavě zelená pro obsah chlorofylu - kapusta, brokolice... (e-book o živé stravě si můžeš stáhnout ZDE).

Doplňky stravy

Chlorella bio Green Ways - sladkovodní řasa, která vyniká přirozenou adsorbční schopností. Je to potravina s nejvyšším obsahem chlorofylu vůbec, který je detoxikační i léčivý. Uvádí se, že obsahuje cca 5x více chlorofylu než zelená listová zelenina. Obsahuje i další cenné látky - vitamíny D, K (pozor u užívání Warfarinu) a další, minerály včetně železa, enzymy, bílkoviny... Obsahuje růstový faktor, který podporuje střevní mikrobiom a regeneraci buněk a tkání.

Má spoustu blahodárných účinků, ani je sem nebudu všechny vypisovat, jen zmíním posílení imunitního systému, protizánětlivé účinky, urychlení regenerace a hojení, zlepšuje metabolický syndrom.

Z mých osobních zkušeností je tato chlorella i velmi energeticky potentní, obsahuje hodně živé energie, která aktivuje a rozhýbává naši mnohdy stagnující životní energii. Proto pomáhá kupříkladu i lidem s depresemi. Prosvětluje je a aktivuje.

Pokud užíváš léky, je důležité, abys nejedl chlorellu 2 hodiny před lékem i po léku, protože by mohla být nížena účinnost léku tím, že ho na sebe chlorella v zažívacím traktu naváže.

Je potřeba začít s malou dávkou (1 tableta) a postupně pomalu zvyšovat, protože tato chlorella je velmi kvalitní a může zpočátku způsobit i nepříjemnosti vyplývající z příliš rychlé a silné detoxikace.

Měla jsem období, kdy jsem se velmi intenzivně detoxikovala a jedla okolo 100 tablet chlorelly denně (stoupala jsem s dávkou postupně a pomalu), a pak jsem měla i několikaleté období, kdy jsem ji nejedla vůbec. Protože silně rozhýbávala mou už tak velmi ochotně proudící životní energii a já jsem se přitom naopak potřebovala hodně intenzivně zakotvovat. Teď ji používám intuitivně.

Chlorellu upřednostňuji před minerálními a uhlíkovými adsorbenty, protože má komplexnější účinky a navíc vyživuje. Navíc ji vnímám jako našemu organismu bližší a přirozenější než například zeolit, zelený jíl nebo černé uhlí.


Spirulina Bio Vitalvibe Obsahuje také spoustu chlorofylu, i když méně než chlorella, navíc vyniká vysokým obsahem bílkovin a antioxidačních barviv alfakaroten a betakaroten, fykocyanin, zeaxantin a lutein - proto je léčivá i pro oči - viz extra tip v kapitole o antioxidantech výše. Obsahuje také vitamíny, minerály a enzymy. 

Detoxikační schopnosti chlorelly versus spiruliny

Snažila jsem se najít obsahy chlorofylu u chlorely a spiruliny, respektive rozdíl mezi nimi, ale informace mají celkem velký rozptyl. Může to být dáno i tím, že jsou to živé organismy, jejichž obsah chlorofylu závisí od pěstebních podmínek, respektive množství slunečního světla. Dá se říci, že spirulina má zhruba 3x méně chlorofylu než chlorella. Je tedy 3x méně potentní ve vyvádění toxických látek z těla. Ale i tak má o něco více chlorofylu než zelená listová zelenina.

Spirulina sice není tak potentní ve vyvádění toxických látek jako chlorella, ale přináší i další jedinečné benefity, pro kterou se vyplatí ji zařazovat do jídelníčku.

Plusy a mínusy a kde je koupíš

Chlorella bio Green Ways

+ celistvá šetrně sušená potravina - chlorella pyrenoidosa

+ sladkovodní řasa s vysokou adsorbční schopností

+ bio, raw a šetrně desintegrovaná - zpřístupnění živin díky narušení celulózových buněčných stěn

+ plná adsorbčního a léčivého chlorofylu a dalších látek, obsahuje i vitamín B12 (důležitý pro vegany), vitamín D a železo

+ je velmi čistá (každá šarže je laboratorně kontrolovaná) - nekvalitní chlorella oproti tomu nejenže nemusí být účinná, ale může být navíc plná těžkých kovů právě pro její schopnost tyto těžké kovy vázat

+ je velmi energeticky potentní - aktivuje a prosvětluje

+ český výrobce

- vyšší cena

- MLM produkt, ale možno na různých e-shopech či v rámci osobního prodeje koupit i bez registrace 

- není lokální

Kde koupíš

Můžeš si koupit v rámci osobního poradenství bez registrace od člověka z Green Ways. Nebo volně na některých e-shopech. Nebo se zaregistrovat přes člověka z Green Ways, já osobně mám jen spotřebitelský účet.

Více o Chlorelle najdeš ZDE nebo v článku ZDE nebo ZDE.

Spirulina bio Vitalvibe

+ celistvá šetrně sušená potravina - spirulina

+ sladkovodní sinice

+ bio a raw 

+ plná adsorbčního a léčivého chlorofylu, bílkovin a antioxidačních barviv

+ nepotřebuje desintegraci - buněčné stěny z polysacharidů umíme strávit

+ český výrobce

- vyšší cena

- není lokální

Kde koupíš

Spirulinu kupuji tady na Vitalvibe.

Kdo bude z užívání chlorely a spiruliny obzvláště profitovat

lidé s chronickými nemocemi

lidé s poruchami imunity, nádorovými onemocněními, záněty, ale opatrně u autoimunit

lidé s metabolickým syndromem

lidé s depresemi

lidé s nekvalitní stravou a nezdravým životním stylem

zubaři, konvenční zemědělci a další lidé, kteří jsou v rámci své profese exponováni jedům (zubaři jsou exponováni vysoce toxické rtuti, zemědělci používají vysoce toxické postřiky - neodpustím si poznámku, že jsou těmi, kdo takto otravují nejen sami sebe, ale i půdu, vodu a potraviny)

lidé s množstvím amalgámových zubních výplní - trvalá expozice vysoce toxické rtuti

lidé v detoxikaci

lidé, kteří mají nejrůznější neduhy

sportovci

Spirulina obsahuje léčivá antioxidační barviva pro zdravý zrak - lutein a zeaxantin - vhodná při očních chorobách. 

Nízkonákladová varianta

Vše tmavě zelené, zejména divoká strava (více o divoké stravě najdeš ZDE) , zelenina, zelené šťávy, klíčky a další živé potraviny, které jsem zmínila v úvodu této části.

Můj EXTRA TIP

Detoxikace je velké téma, zde je jen lehký nástin pro tvou inspiraci. 

Hlavní zásada detoxikace - pomalu a méně je lépe než rychle a hodně. Pokud jsi plný toxinů, můžeš si rychlou detoxikací i ublížit. Pokud jsi o své zdraví dosud moc nepečoval a chceš se intenzivně detoxikovat, doporučuji ti poradit se někým zkušeným a můžeš využít mých služeb.

Pokud chceš podpořit detoxikaci, doporučuji přidat gel z aloe (mobilizuje toxické látky, protizánětlivá, antioxidační, hojivá, vyživující) nebo yuccu (působí podobně jako aloe). Ideálně užít půl hodiny před dávkou chlorelly, ev. spiruliny. 

Mám výbornou zkušenost s Aloe vera gel LR.

Při detoxikaci zároveň doporučuji zvýšit příjem minerálů (je zvýšená spotřeba - nahrazují uvolněné těžké kovy ve tkáních) a omega3 nenasycených mastných kyselin (zlepšují prostupnost buněčných membrán a celkově podporují detoxikaci). Můžeš přidat i Pangamin - podporuje detoxikaci díky obsahu glutathionu a vitamínů skupiny B.

Detoxikaci můžeš podpořit i různými procedurami. Saunováním, půstem (k půstu si můžeš stáhnout e-book ZDE), přerušovaným půstem, odlehčenými ovocně-zeleninovými dny, pohybem na čerstvém čistém vzduchu (v přírodě), kartáčováním kůže, klystýrem (e-book o klystýru si můžeš stáhnout ZDE), střídavými koupelemi, teplými koupelemi s přídavkem himálajské, mořské nebo Epsomské soli, očistou jazyka (ráno odstranit povlak na jazyku, já dělám zubním kartáčkem), olejovou ústní kúrou (oil pullingem - převalování oleje v ústech), dechovými cvičeními, jaterní kúrou...

Detoxikaci můžeš mocně podpořit a zefektivnit, když se budeš cíleně zakotvovat do těla. Vše bude probíhat snadněji a bezpečněji. Tvé tělo bude lépe fungovat a ty sám budeš snadněji vnímat a naplňovat jeho potřeby. Časem nebudeš potřebovat tolik doplňků, protože vše poběží průběžněji a samo.

Hlavní je prociťovat tělo, věnovat mu svou pozornost, vnímat jeho potřeby. Chodit bosky, přesouvat pozornost do těla a nohou, do kontaktu se zemí nebo podlahou. Můžeš si stáhnout i zakotvující Základní meditaci ZDE (byla součástí mého kurzu, najdeš tam i úvod do něj). A k navázání kontaktu s tělem si můžeš stáhnout i Vodní meditaci ZDE. Na stránce Ke stažení najdeš volně ke stažení i spoustu dalších materiálů včetně celého  kurzu meditací.

7. Adaptogeny

Co to je

Jsou to potraviny, které nás harmonizují. Zvyšují odolnost vůči stresu, posilují
imunitní a nervový systém,
používají se k prevenci civilizačních chorob, zpomalují stárnutí, aktivují životní sílu, pomáhají při léčbě zhoubných nádorů. Pomáhají nám vyrovnat se s nepříznivými podmínkami jako jsou chronický stres, dlouhodobé emoční vypětí a znečištění životního prostředí.

Proč je potřebujeme užívat

V současnosti čelíme mnoha vlivům, které nás vychylují z rovnováhy, již jsem je uvedla výše. Adaptogeny nám pomáhají se s těmito vlivy vyrovnávat.

Přirozené zdroje

Hlíva ústřičná, shiitake, sírovec žlutooranžový - jedlé houby, které mají adaptogenní účinky.

Doplňky stravy

Medicinální houby:

jsou to parazitické houby s mnoha vysoce biologicky aktivními látkami. Udává se, že je jich v každé houbě několik stovek. Zvyšují odolnost vůči stresu, posilují imunitní systém, snižují hladinu cholesterolu v krvi, zpomalují stárnutí...

Reishi Four Sigmatic /čti rejši/ - lesklokorka lesklá - Posiluje imunitní systém, má detoxikační účinky, má protirakovinné účinky, působí protizánětlivě, zabraňuje předčasnému stárnutí, obnovuje vitalitu, podporuje mozkové funkce, emočně zklidňuje - vyrovnává.
Chaga Four Sigmatic/čti čága/ - rezavec šikmý - Má antioxidační účinky, zabraňuje předčasnému stárnutí, obnovuje vitalitu, energetizuje, posiluje imunitu, má protirakovinné účinky, je antiparazitární.

Adaptogenní byliny:

Maca Vitalvibe /čti maka/ - peruánský ženšen - Je harmonizující, antidepresivně působící, vitalizující, posilující, afrodisiakální, harmonizuje funkci rozmnožovacích orgánů.
Ashwagandha Vitalvibe /čti ašvaganda/ - indický ženšen, withánie snodárná - Působí podobně jako maca, zpomaluje stárnutí pro svůj vysoký obsah antioxidantů, zlepšuje spánek, posiluje nervovou soustavu, posiluje imunitní systém, regeneruje, pomáhá harmonizovat funkce rozmnožovacích orgánů, pomáhá i při neplodnosti, podporuje funkci jater.

Plusy a mínusy a kde koupíš

Reishi Mushroom Elixir Mix Bio

+ asijská "božská houba nesmrtelnosti"

+ dvojitý extrakt - vysoký obsah účinných látek

+ forma nápojového prášku v pytlíčcích po jedné dávce

+ obsahuje navíc adaptogenní bylinu tulsi se zklidňujícími účinky

+ navíc extrakt z šípku a máty

+ obsažené betaglukany vyživují a regulují střevní mikobiom

- vyšší cena

- není lokální

Kde koupíš

Reishi kupuji tady na Vitalvibe.

Chaga Mushroom Elixir Mix Bio

+ sibiřská "houba nesmrtelnosti"

+ adaptogen a antioxidant v jednom

+ dvojitý extrakt - vysoký obsah účinných látek

+ forma nápojového prášku v pytlíčcích po jedné dávce

+ obsahuje navíc sibiřský ženšen (adaptogen), šípek a mátu

+ obsažené betaglukany vyživují a regulují střevní mikrobiom

- vyšší cena

- není lokální

Kde koupíš

Chagu kupuji tady na Vitalvibe.

Maca Vitalvibe

+ celistvá potravina - sušený mletý prášek

+ bio a raw kvalita

+ příjemně voní a chutná

- vyšší cena

- není lokální

Kde koupíš

Macu kupuji tady na Vitalvibe.

Ashwagandha Vitalvibe

+ celistvá potravina - sušený mletý prášek

+ bio a raw kvalita

+ adaptogen a antioxidant v jednom

- méně příjemná chuť - ztratí se ve smoothie nebo rakytníkové šťávě

- vyšší cena

- není lokální

Kde koupíš

Ashwagandhu kupuji tady na Vitalvibe.

Mám dobré zkušenosti i s medicinálními houbami od české firmy Mycomedica, které také sama užívám, jsou to extrakty v kapslích.

Kdo bude z užívání adaptogenů obzvláště profitovat

Lidé v dlouhodobém stresu nebo jiné zátěži, chronicky nemocní, lidé s nádorovými onemocněními, sportovci a těžce fyzicky pracující, lidé v psychickém vypětí, starší lidé, lidé s různými neduhy a nerovnováhami.

Nízkonákladová varianta

Čerstvá hlíva - v obchodech nebo doma vypěstovaná - do vařených pokrmů.

Sušená shiitake - do vařených pokrmů.

Samosběr sírovce žlutooranžového - do vařených pokrmů.

Můj EXTRA TIP 

Adaptogeny střídej a dělej si přestávky zejména u medicinálních hub. Používej intuici a používej adaptogeny v rozumném množství, více nemusí být lépe. 

Chagu neužívej večer.

Moc nedoporučuji doplňky, kde je směs extraktů třeba deseti medicinálních hub. V přirozeném prostředí se nemůže stát, že bys do sebe naráz dostal vysoce účinné látky z deseti různých hub, z nichž každá pochází z jiného koutu naší planety.

8. Vitamíny skupiny B

Co to je

Jsou to látky nezbytné k životu, ve vodě rozpustné vitamíny (nelze se jimi předávkovat). Patří sem celá řada různých důležitých vitamínů, které jsou důležité pro správnou funkci mozku a celé nervové soustavy, pro správný chod metabolismu, imunitní systém, kůži, navíc kyselina listová a vitamín B12 jsou důležité i pro krvetvorbu.

Proč je potřebujeme užívat

Spotřeba vitamínů skupiny B stoupá při stresu, který je v současnosti dlouhodobým a ne úplně vítaným společníkem velké části lidí.

Přirozené zdroje

Kvasnice, maso, sýry, vejce, celozrnné obiloviny, jáhly, luštěniny, ořechy, semínka, zelenina.

Doplňky stravy

Pangamin přírodní B-komplex - Speciálně fermentované, usušené a do tablet lisované pivovarské kvasnice, obsahují i vit. B12. Stačí zapít vodou. Oproti jiným Pangamínům stačí 4 tablety denně. Jsou v nabídce i jiné druhy s přídavky různých extraktů pro další zdravotní benefity. Více najdeš na www.pangamin.cz.
Lahůdkové droždí Vitalvibe - Lahůdkové droždí s luxusní chutí obohacené o vitamín B12. Nejlépe přidávat do pomazánek a k ochucení jídel, já ho ráda jím i jen tak na lžičku. 
Vitamin Mineral Rush Sunwarrior - Multivitamín a koloidní multiminerál s vysokým obsahem vitamínů skupiny B.

Plusy a mínusy a kde koupíš

Pangamin

+ sušené inaktivní pivovarské kvasnice - přirozený zdroj vitamínů skupiny B včetně vitamínu B12

+ zdroj antioxidačního a detoxikačního glutathionu

+ nenadýmá

+ tablety k zapití vodou

+ jemná chuť

+ český výrobek

+ lokální

- není bio

- není bezlepkový (obsahuje sladový extrakt)

Kde koupíš

Pangamin koupíš běžně v lékárnách nebo třeba na Pangamin.

Vitamin Mineral Rush Sunwarrior

+ zdroj vitamínů skupiny B a zároveň koloidní multiminerál, tedy nejlépe vstřebatelná forma minerálů

+ výtažky z rostlin

+ jemná chuť, která není slaná

+ obsah širokého spektra minerálů a stopových prvků

+ dále obsahuje vitamíny C, D, E, A

+ kyselina fulvinová zlepšuje transport minerálů

- vyšší cena

- není lokální

Kde koupíš

Vitamin Mineral Rush kupuji tady na Vitalvibe.

Lahůdkové droždí Vitalvibe

+ sušené inaktivní droždí obohacené o vitamín B12

+ nenadýmá

+ velmi příjemná sýrově oříšková chuť

+ možno používat jako koření - pátá chuť umami

+ obsahuje zinek

+ česká firma

+ je bezlepkový

- vyšší cena

- pokud ho jíš na lžičku, lepí se na zuby

- není lokální

- není bio

Kde koupíš

Lahůdkové droždí kupuji tady na Vitalvibe.

Kdo bude z užívání obzvláště profitovat

Lidé v dlouhodobém nebo velkém nárazovém stresu, těžce pracující, těhotné a kojící ženy, dárci krve, vegetariáni a vegani. Lidé s nervovými a psychickými poruchami nebo nemocemi, lidé s migrénami, kožními chorobami, častými opary, afty a bolavými koutky. Ženy užívající hormonální antikoncepci.

Nízkonákladová varianta

Kvasnice a další přirozené zdroje, které jsem uvedla výše.

Můj EXTRA TIP

Vitamíny skupiny B nevoní klíšťatům a dalšímu obtížnému hmyzu. Můžeš tedy těžit z užívání vitamínů skupiny B jako přirozeného repelentu.

9. EXTRA TIP na doplněk pro tebe

Závěrem ti ještě dám tip na jeden velmi vzácný a cenný doplněk stravy - celistvou potravinu vyrobenou včelami.

Perga - včelí chléb - ambrosie - pokrm bohů - Je to pyl s přídavkem medu přirozeně fermentovaný ve včelích plástvích. 

Má vysoký obsah bílkovin, vitamínů, minerálů, enzymů, antioxidantů a dalších cenných látek. I z malého množství náš organismus mnoho získá. Může být díky fermentaci snášen i pylovými alergiky (nutno ale opatrně vyzkoušet).

Sama používám doplněk Ambrosie od Adamraw. Je kvalitní a lokální, od včel z horských oblastí ČR.

Shrnutí

Vím, že je to hodně výživný článek. :)) Přemýšlela jsem, jestli by nebylo lepší udělat z tohoto článku seriál, ale pak jsem se rozhodla to tak ponechat. Tady je proto pro tebe krátké shrnutí s možností se prokliknout zpátky na místo, které tě nejvíc zajímá.

Závěrem

Jak vidíš, máš téměř nekonečno možností, jak pečovat o své zdraví skrze stravu a různé kvalitní doplňky, kterých je na trhu už velké množství.

Ber tyto doplňky jako obohacení stravy nebo léčebnou kúru a hlavně cíleně zařazuj do své stravy čerstvé, kvalitní, sezónní a lokální potraviny. Tak, aby byl tvůj jídelníček co nejpestřejší a nejbohatší. Protože tak si zajistíš přísun nejrůznějších živin.

Laď se na potřeby svého organismu, zcitlivuj své vnímání, všímej si svých chutí a preferencí, rozvíjej  a používej svou intuici. Díky tomu bude tvá strava nejen tvým lékem, ale i tím, co tě bude harmonizovat a rozvíjet.

Pomoc pro tebe

Pokud cítíš, že bys potřeboval pořešit nějaké zdravotní problémy a uvítáš mou pomoc nejen při výběru vhodných potravinových doplňků, jsem tu pro tebe k dispozici.

Sdílením tohoto příspěvku pomáháš tvořit lepší svět.

Nejnovější příspěvky

Stačí kliknout na obrázek nebo název příspěvku.

ariel rea

o autorce

Ariel Rea - MUDr. Barbora Müllerová

doktor - terapeut - léčitel - vizionář - šaman - alchymista

Léčí bez léků, pomáhá zdravým i nemocným.